Hide/Show Panels Hide/Show Panels
Nawigacja
Aktualności
Księga Gości
Galeria
Historia OSP
Nasi Druhowie
1% dla naszej jednostki
Linki
Osiągnięcia
Akcje
Modlitwa Strażaka
Kontakt z OSP
Podziękowania
Szukaj
Kalendarz na rok 2021


Witamy
Nowy sprzęt - ładowarka do akumulatora CTEK
Jednostka pozyskała nowy sprzęt na wyposażenie. Zakupiona została profesjonalna ładowarka do akumulatorów 24V z możliwością przełączania trybów, czujnikiem temperatury oraz prostownikiem firmy CTEK. Ładowarka będzie użytkowana w samochodzie MAN 14.220 w celu uniknięcia spadków napięcia w akumulatorach, aby wóz był w ciągłej gotowości bojowej. Sprzęt udało się zakupić dzięki dofinansowaniu w kwocie ponad 1000zł z Funduszu Sprawiedliwości.
kronikarz_osp dnia 28 grudzień 2020 11:06 · 0 Komentarzy · 83 Czytań · Drukuj
Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia wszyscy strażacy składają najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, zadowolenia i sukcesów zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym.
Niech te najpiękniejsze Święta przyniosą radość, miłość i szczęście w tym trudnym czasie pandemii oraz nadzieję, że w końcu powróci normalność. Wesołych świąt i szczęśliwego Nowego Roku!

Jednocześnie składamy podziękowania wszystkim tym, którzy przyjęli nas w tym roku w swoim domu i zakupili kalendarz strażacki oraz każdemu z osobna za jakikolwiek gest dobroci, dobre słowo i wspieranie naszej działalności przez cały rok. Serdecznie dziękujemy!


kronikarz_osp dnia 24 grudzień 2020 09:05 · 0 Komentarzy · 82 Czytań · Drukuj
Szlachetna Paczka po raz drugi w OSP Zawada Uszewska
Podobnie jak w tamtym roku, strażacy zorganizowali Szlachetną Paczkę dla jednej z wielu potrzebujących rodzin z naszego regionu. Potrzebne były nie tylko artykuły spożywcze, ale także m.in. proszki i płyny do prania, opał czy farby do pomalowania ścian. Dzięki wielkiemu sercu i mobilizacji strażaków udało się zrealizować wszystkie potrzeby rodziny. Zebrane artykuły zostały wczoraj przez druhów zapakowane, a dzisiaj - podczas już XX Weekendu Cudów - zawiezione do zbiorczego magazynu, skąd wolontariusze przekażą je do odpowiedniej rodziny. Cieszymy się, że chociaż w małym stopniu możemy pomóc komuś w potrzebie i wywołać uśmiech na jego twarzy. Wierzymy, że paczki stworzone przez nas to coś więcej niż pomoc materialna, a dobro przekazane drugiemu człowiekowi zawsze wraca.

Serdeczne dzięki dla wszystkich druhów, którzy zaangażowali się po raz kolejny w akcję "Szlachetnej Paczki" zarówno w sposób materialny, jak i podczas pakowania paczek i dowozu ich w miejsce zbiórki.

"Człowiek jest wielki nie przez to co posiada, lecz przez to kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi." Jan Paweł II


kronikarz_osp dnia 12 grudzień 2020 13:08 · 0 Komentarzy · 82 Czytań · Drukuj
Uroczystości pogrzebowe śp. druha Ryszarda Zycha

To był smutny dzień dla wszystkich strażaków z OSP Zawada Uszewska, gdyż dzisiaj, 18 listopada pożegnaliśmy druha Ryszarda Zycha. Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 13:00 różańcem za duszę zmarłego w kościele parafialnym pw. św. Floriana w Uszwi. Strażacy wystawili także wartę honorową przy urnie zmarłego. Następnie o 13:30 rozpoczęła się msza św. żałobna odprawiona przez wikariusza ks. Piotra Gwoździa. W pożegnaniu uczestniczył poczet sztandarowy OSP Zawada Uszewska wraz z delegacją strażaków, którzy nieśli czapkę rogatywkę oraz odznaczenia jakimi był uhonorowany ś.p. Ryszard przez lata swojej służby w jednostce. Przybył także Komendant Gminny ZOSP RP w Gnojniku druh Kazimierz Święch. Po mszy świętej kondukt pogrzebowy prowadzony przez wóz strażacki przemaszerował na cmentarz, gdzie odprawiona została ostatnia część ceremonii, następnie w asyście sygnału wozu strażackiego urnę złożono do grobu. Na cmentarzu, ostatnie pożegnanie ś.p. druha Ryszarda odczytał jeden z naszych druhów:


Czcigodny Księże, pogrążona w smutku Rodzino, druhowie Strażacy oraz zebrani wierni.
Granica życia i śmieci towarzyszy nam od zawsze, ale jej przekroczenie jest zawsze zbyt szybkie. Również ta śmierć jest dla nas wszystkich wielkim zaskoczeniem. Wszyscy z głębokim żalem, smutkiem i bólem serca przyjęliśmy wiadomość o odejściu na wieczny spoczynek członka OSP Zawada Uszewska - druha Ryszarda Zycha. Choć ta chwila rozstania dla nas ludzi jest bolesna, to wiara katolicka wyraźnie mówi nam, że po doczesnym życiu udajemy się do lepszego świata, gdzie nie ma trosk, nie ma bólu i panuje wieczna radość. Tam gdzie z pewnością teraz jest śp. Ryszard. Wierzymy, że spotkamy się z nim w miejscu, które przygotował nam wszystkim nasz stwórca - Bóg Ojciec.
Dzisiaj przyszliśmy, by swoją obecnością podziękować śp. Ryszardowi za trudy i wysiłki w służbie pożarniczej, ale i tej zwykłej społecznej i ludzkiej. Pomimo ciężkich czasów związanych z pandemią, stawiliśmy się tu dziś, aby oddać mu ostatnią posługę, na którą w pełni zasłużył.
Śp. Ryszard był strażakiem od ponad 50 lat. Od samego początku angażował się w życie jednostki i gdy tylko mógł, podpowiadał, wspierał i pomagał. Mocno udzielał się m.in. w pracach przy budowie Domu Ludowego w Zawadzie Uszewskiej. Cieszył się z każdego sukcesu zawadzkich strażaków. Od ponad 10 lat pełnił funkcję Sekretarza OSP, a w ostatniej kadencji był także Przewodniczącym Komisji Rewizyjnej. Nigdy nie opuścił żadnego walnego zebrania strażackiego. Nawet w poprzednim roku, gdy choroba dawała mu się już mocno we znaki przybył na zebranie, aby spełnić swój strażacki obowiązek i dać tym samym przykład innym. Za pracę na rzecz jednostki i za służbę bliźniemu otrzymał Odznakę Strażak Wzorowy oraz Brązowy, Srebrny i Złoty Medal za Zasługi dla Pożarnictwa. Cieszył się dużym zaufaniem czego dowodem jest także pełnienie przez kilka lat funkcji Prezesa Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Gnojniku.
Życie śp. Ryszarda Zycha to oprócz działalności w Ochotniczej Straży Pożarnej także działalność społeczna. Przez wiele lat pełnił funkcję sołtysa wsi Zawada Uszewska dbając o rozwój wsi i angażując się w codzienne sprawy mieszkańców. Dał się poznać jako prosty, życzliwy człowiek, skromny i pogodny. Takim właśnie go zapamiętamy.

Druhu Ryszardzie - Ufamy, że w niebie – św. Florian patron strażaków, salutuje na Twoje powitanie, a Chrystus pochyla sztandar Zmartwychwstania, że idziesz na Jego służbę. Spoczywaj w pokoju! Cześć Twojej Pamięci!

kronikarz_osp dnia 18 listopad 2020 16:21 · 0 Komentarzy · 94 Czytań · Drukuj
Wsparcie z Fundacji PGNiG im. Ignacego ŁukasiewiczaDziałamy, działamy!!
Nasza jednostka może pochwalić się, że kolejny wniosek o dofinansowanie został zweryfikowany pozytywnie. Tym razem otrzymaliśmy wsparcie finansowe ze strony Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza na zakup detektora wielogazowego. Umowa została podpisana już we wrześniu, jednakże do dzisiaj musieliśmy czekać na dostawę sprzętu, który został zakupiony z uzyskanych środków. Zakup detektora wielogazowego GasAlert MicroClip XL to koszt rzędu 2680zł. W ramach dotacji otrzymaliśmy z Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza kwotę 2250zł, ponadto kwotą 200 zł wsparli nas Państwo Mikulscy - właściciele Szkółki Roślin Ozdobnych w Uszwi, zaś pozostała część to środki własne jednostki.
Detektor wielogazowy umożliwi strażakom szybkość działania i podniesie ich bezpieczeństwo. Służy on do wykrywania obecności oraz pomiaru stężenia różnego rodzaju niebezpiecznych gazów i sygnalizowania sytuacji przekroczenia ustalonych progów alarmowych dla poszczególnych składników badanego powietrza. Detektor, który zakupiliśmy posiada sensory wykrywające gazy palne/wybuchowe LEL , opary, CO, H2S, O2.
Chcemy serdecznie podziękować władzom Fundacji PGNiG za pozytywne rozpatrzenie naszego wniosku i tym samym przyczynienie się do rozwoju jednostki oraz poprawy bezpieczeństwa nie tylko strażaków biorących udział w akcji, ale także mieszkańców naszej wsi. Serdecznie podziękowania składamy także Państwu Mikulskim za poparcie naszego pomysłu i udzielenie wsparcia finansowego.

kronikarz_osp dnia 05 październik 2020 18:16 · 0 Komentarzy · 132 Czytań · Drukuj
Usuwanie plamy oleju
25 września br. w godzinach popołudniowych zostaliśmy zadysponowani przez SK KP PSP w Brzesku do akcji usuwania substancji ropopochodnej na drodze krajowej nr 75. Plama znajdowała się na odcinku drogi liczącym ponad 2 km. Zneutralizowaliśmy substancję przeznaczonym do tego sorbentem, który był rozsypywany m.in za pomocą opryskiwacza wielozadaniowego z funkcją rozpylania granulatu.
W czasie trwania ponad 3-godzinnej akcji usuwania plamy ropy i oleju, ruch samochodów odbywał się wahadłowo.

Zadysponowane środki:
PSP Brzesko
OSP Zawada Uszewska - zastęp 4-osobowy
OSP KSRG Gnojnik


kronikarz_osp dnia 28 wrzesień 2020 07:06 · 0 Komentarzy · 136 Czytań · Drukuj
Akcja 31/08
Ostatniego dnia sierpnia o godzinie 15:52 zostaliśmy zadysponowani do akcji na terenie wsi Zawada Uszewska. Akcja polegała na usunięciu zwisającego niebezpiecznie nad drogą kabla elektrycznego, który zagrażał bezpieczeństwu przejeżdżających tamtędy samochodów oraz poruszających się przechodniów.
W akcji brało udział czterech druhów. Powrót do koszar nastąpił po godzinie 16:40.
kronikarz_osp dnia 01 wrzesień 2020 19:21 · 0 Komentarzy · 115 Czytań · Drukuj
Nowy sprzęt dla jednostki
Udało się pozyskać nowy sprzęt dla jednostki w ramach dotacji ze środków MSWiA. Nowy asortyment to: trzy węże do motopompy W-52, dwa węże do motopompy W-75, klucz do łączników, mostek przejazdowy gumowy 2x75 oraz trzy komplety filtrów do półmasek. Łączny koszt zakupu to ponad 1600 zł, całość została pokryta ze środków dotacyjnych.
Nowy sprzęt pozwoli przede wszystkim zwiększyć efektywność oraz szybkość działania strażaków, a także zastąpić zużyte już elementy takie jak np. węże nowymi i sprawnymi.

kronikarz_osp dnia 25 sierpień 2020 07:08 · 0 Komentarzy · 165 Czytań · Drukuj
Zdarzenie - OSP alarm
16 sierpnia o 14:48 zostaliśmy zadysponowani do zdarzenia na drodze krajowej nr 75 w miejscowości Zawada Uszewska. Po przybyciu na miejsce okazało się, że problemem jest plama substancji ropopochodnej rozciągająca się przez kilkanaście metrów począwszy od stacji CMC. Wraz z jednostką OSP KSRG Gnojnik użyliśmy sorbentu, aby zneutralizować plamę, a następnie posprzątaliśmy, żeby samochody mogły bezpiecznie korzystać z jezdni.
Zastęp składający się z sześciu druhów wrócił do koszar około godziny 15:23
kronikarz_osp dnia 18 sierpień 2020 01:03 · 0 Komentarzy · 173 Czytań · Drukuj
Cześć i chwała Bohaterom - pamiątka 100-lecia Bitwy Warszawskiej

15 sierpnia o godzinie 11:00 w kościele parafialnym w Uszwi odbyła się uroczysta suma w intencji Ojczyzny, którą sprawował proboszcz naszej parafii ks. Krzysztof Tworzydło. W Mszy św. wzięły udział tłumy wiernych oraz poczty sztandarowe: OSP Zawada Uszewska, OSP Uszew, sztandar ze Szkoły Podstawowej w Uszwi oraz delegacja Akcji Katolickiej.
15 sierpnia to dzień ważny dla Polaków z kilku względów. Po pierwsze przypada wtedy wspomnienie Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Jest to ważna data także z punktu widzenia historycznego. Przypada wtedy nie tylko święto Wojska Polskiego, ale także wspomnienie Cudu nad Wisłą - Bitwy Warszawskiej, jaka miała miejsce w 1920 roku, kiedy to Polacy poprzez swoją waleczność i zwycięstwo nad Armią Czerwoną uchronili całą Europę Zachodnią przed rewolucją bolszewicką. W tak ważnym dniu nie mogło zabraknąć i w naszej małej Ojczyźnie wspomnienia wszystkich wydarzeń i bohaterów tamtego okresu, aby w ten sposób oddać im cześć oraz szacunek i tym samym przekazać wiedzę o ich czynach młodemu pokoleniu.

Po zakończeniu Mszy św. poczty sztandarowe wraz z mieszkańcami przemaszerowali pod Dom Strażaka w Uszwi, gdzie odbył się uroczysty apel z okazji 100-lecia Bitwy Warszawskiej. Wspomnienie tego dnia rozpoczęto od odśpiewania Hymnu Narodowego. Następnie sołtys wsi Uszew odczytał krótki referat dotyczący życia podporucznika Jana Zydronia - naszego bohatera narodowego. Nie zabrakło także złożenia kwiatów pod obeliskiem upamiętniającym 100-lecie odzyskania niepodległości oraz wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych.

Cześć i Chwała Bohaterom!!


Kilka zdjęć z tego wydarzenia można obejrzeć w naszej GALERII.


kronikarz_osp dnia 15 sierpień 2020 14:15 · 0 Komentarzy · 155 Czytań · Drukuj
Malowanie garażu - blaszaka
Strażacy niedawno skończyli malowanie garażu-blaszaka w którym przechowywany jest samochód GLM. Był to zabieg konieczny z uwagi na rdzę, która pojawiała się w coraz większej liczbie miejsc na dachu i ścianach i zagrażała całkowitemu zniszczeniu garażu. Całość najpierw została dokładnie umyta i oczyszczona z zabrudzeń i kurzu, następnie pokryta specjalną farbą, która ma za zadanie chronić blachę przed rdzą i czynnikami atmosferycznymi.
Całość inwestycji została wykonana przez druhów z OSP Zawada Uszewska.
kronikarz_osp dnia 11 sierpień 2020 19:21 · 0 Komentarzy · 189 Czytań · Drukuj
Strona 1 z 18 1 2 3 4 > >>
UWAGA!
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 10
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: wasio
●Shoutbox●
ReklamaZałóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie