Hide/Show Panels Hide/Show Panels
Nawigacja
Aktualności
Księga Gości
Galeria
Historia OSP
Nasi Druhowie
Wyposażenie samochodów
1% dla naszej jednostki
Linki
Osiągnięcia
Akcje
Modlitwa Strażaka
Kontakt z OSP
Podziękowania
Szukaj
Losowe zdjęcie
Kalendarz na rok 2017 i 2018
Witamy
Zebranie sprawozdawcze za rok 2017

5 stycznia 2018r. o godzinie 18:00 w sali Domu Ludowego w Zawadzie Uszewskiej odbyło się zebranie sprawozdawcze jednostki OSP Zawada Uszewska. Przybyło na nie 37 druhów oraz zaproszeni goście: Wójt Gminy Gnojnik Pan Sławomir Paterek, Prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP druh Wojciech Rzepa oraz Radna wsi Zawada Uszewska Pani Krystyna Jaroszek. Po otwarciu zebrania, przywitaniu gości i przedstawieniu programu posiedzenia przez Prezesa OSP druha Kamila Pawełka nastąpiło wybranie przewodniczącego, Komisji Uchwał i Wniosków oraz protokolanta.
Sprawozdanie z działalności OSP przedstawił Prezes OSP druh Kamil Pawełek. Tegoroczne starania jednostki zaowocowały pozyskaniem licznego sprzętu niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania OSP. Udało się zakupić m.in. gaśnicę proszkową ABC, lampę drogową ostrzegawczą, nożyce do drutu, nóż ratowniczy, taśmę ostrzegawczą, przełącznik 100/75, cztery kamizelki ostrzegawcze, dwa komplety ubrań i butów specjalnych, dwie pary rękawic specjalnych, dwa węże tłoczne W-52, dwa węże tłoczne W-75, zwijadło bębnowe, kołowrót ratowniczy, gwizdek, pralkę oraz urządzenie do podtrzymywania prądu w samochodzie pożarniczym VW T4. Powiodły się także prace mające na celu odprowadzenie spalin z garażu strażackiego, dokonano przeróbki wody w garażu oraz wymieniono hamulce, płyny i przekaźniki świec w samochodzie pożarniczym VW T4.
Jak wiadomo, pogoda w roku 2017 nie była łaskawa i stała się przyczyną wielu wyjazdów ratowniczych, w których uczestniczyli druhowie z naszej jednostki. W ciągu roku OSP uczestniczyła w 14 akcjach w tym: jeden raz przy pożarze, dwa razy przy kolizji drogowej oraz 11 razy przy innych lokalnych zagrożeniach m.in. w akcji poszukiwawczej zaginionej kobiety.
Nie dałoby się jednak skutecznie przeprowadzać akcji ratowniczych, gdyby ochotnicy nie byli odpowiednio przeszkoleni. Dlatego też w 2017r. kolejnych dwóch druhów i jedna druhna ukończyło kursy szkoleniowe m.in. z zakresu KPP, szkolenie I i II stopnia wraz z kursem technicznym, a także kurs dotyczący działań na wodach i o charakterze przeciwpowodziowym.
Jeśli chodzi o działalność kulturalną czy sportową, to drużyna męska seniorów z OSP Zawada Uszewska uczestniczyła w gminnych zawodach sportowo-pożarniczych, które miały miejsce w Gosprzydowej i odniosła sukces, zdobywając II miejsce. Strażacy licznie włączali się także w uroczystości kościelne poprzez uczestniczenie w odpuście parafialnym, podczas procesji w święto Bożego Ciała czy sprawowanie warty przy Grobie Pańskim podczas świąt Wielkiej Nocy. Wzięli udział także w Gminnych Obchodach Dnia Strażaka w Lewniowej, szkoleniu z zakresu udzielania pierwszej pomocy, które było zorganizowane w Domu Strażaka w Gnojniku i skierowane głównie do młodzieży, a w którym wzięło udział pięć dziewcząt z naszej wsi. Przygotowali również dwie bramy strażackie z okazji ślubu członków OSP Zawada Uszewska oraz uczestniczyli w Regionalnym Spotkaniu Opłatkowym Strażaków w Tarnowie.
Koniec roku zmusza nie tylko do podsumowania działalności organizacyjno-ratowniczej, ale także spraw finansowych. W związku z tym Skarbnik OSP druh Marcin Pawełek przedstawił sprawozdanie finansowe za rok 2017, w którym uwzględnił dotacje opiewające na kwotę ok. 7000zł, jakie jednostka otrzymała m.in. z budżetu gminnego, z MSWiA, czy od firm ubezpieczeniowych. Podczas walnego zebrania, sprawozdanie ze swojej aktywności złożyła także Komisja Rewizyjna. Zostało ono odczytane przez jej przewodniczącego- druha Ryszarda Zycha.
Mając na względzie kolejny rok 2018, który z pewnością będzie pełen wyzwań i nowych zadań do zrealizowania, Prezes OSP druh Kamil Pawełek przedstawił plan oraz cele jakim będzie przyświecać działalność jednostki oraz plan finansowy z tym związany. Wśród głównych założeń znalazło się m.in. pozyskanie takiego sprzętu strażackiego jak kula i szczotka kominowa, dwie lampy drogowe ostrzegawcze, nóż do cięcia szyb i pasów, rzutki trapezowe, dwie kamizelki ostrzegawcze, kominiarki, latarki i prądownica turbo. Dzięki determinacji Zarządu być może uda się także doprowadzić do końca kwestię ważnej dla OSP inwestycji, jaką jest budowa garażu murowanego w miejsce dotychczasowego blaszaka.
OSP chce być aktywna nie tylko na polu działalności ratowniczej, ale także kulturalnej i wychowawczej, stąd pomysł na przeprowadzenie w najbliższym czasie konkursu plastycznego dla dzieci i młodzieży pod tytułem „Gdy z zagrożeniem człowiek sobie rady dać nie może – strażak zawsze dopomoże”, zorganizowanie w PSP w Uszwi prelekcji na temat bezpieczeństwa i występujących lokalnie zagrożeń, a także przeprowadzenie w lecie dnia dawcy szpiku kostnego we współpracy z fundacją DKMS.
Konieczne będzie także przeszkolenie kolejnych druhów m.in. w zakresie szkolenia podstawowego, na kierowcę-konserwatora sprzętu ratowniczego, w zakresie ratownictwa technicznego, oraz szkolenie dowódcze i na naczelnika OSP.
Po przedstawieniu wszystkich sprawozdań z minionego roku oraz planów na rok 2018 i przeprowadzeniu dyskusji, Zarząd OSP otrzymał absolutorium za cały okres sprawozdawczy. Ponadto do szeregów jednostki został przyjęty Jakub Kudzia, zaś druh Robert Grzesicki wystąpił z OSP ze względu na zmianę miejsca zamieszkania i niemożność aktywnego udziału w jej życiu i działalności.
Na zakończenie był czas na wolne wnioski oraz podjęcie uchwał i przyjęcie stosownych wniosków do realizacji.
kronikarz_osp dnia 07 styczeń 2018 13:19 · 0 Komentarzy · 148 Czytań · Drukuj
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
UWAGA!
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 10
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: wasio
●Shoutbox●
Reklama

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie