Hide/Show Panels Hide/Show Panels
Nawigacja
Aktualności
Księga Gości
Galeria
Historia OSP
Nasi Druhowie
Wyposażenie samochodów
1% dla naszej jednostki
Linki
Osiągnięcia
Akcje
Modlitwa Strażaka
Kontakt z OSP
Podziękowania
Szukaj
Kalendarz na rok 2020


Witamy
Doczekaliśmy się nowszego wozu strażackiego!
Już w ubiegłym roku rozpoczęliśmy starania, aby nabyć nowszy samochód dla jednostki, gdyż obecny Mercedes z 1975 roku jest mocno wysłużony, nie nadający się dłużej do udziału w akcjach na nierównym i pagórkowatym terenie jaki dominuje w gminie Gnojnik. Dotychczasowy samochód został zastąpiony nowszym, bardziej zaawansowanym technicznie wozem marki MAN 14.220, który z pewnością będzie odpowiedni na miarę XXI wieku. Nie jest to samochód nowy, gdyż koszt jego zakupu stanowczo przewyższyłby możliwości jednostki. Jednakże warto dodać, że zakupiony MAN został wyprodukowany w 2006 roku, a więc jest o 31 lat młodszy od dotychczasowego auta jakim dysponowaliśmy. Ponadto całość zabudowy jest nowa, pochodzi z 2019r. Samochód posiada tak bardzo ważny napęd 4x4, hak holowniczy, wciągarkę o udźwigu min. 7500kg, pneumatyczny maszt oświetleniowy, zbiornik na wodę 2500l oraz zbiornik na środek pianotwórczy 300l. Pojazd posiada także sześciobiegową skrzynię biegów, tylne koła bliźniacze, sygnały pneumatyczne czy lampy robocze LED oświetlające miejsce pracy ratowników. To tylko niektóre elementy wyposażenia, których brakowało w poprzednim aucie, a które bardzo ułatwią i przyspieszą pracę strażaków.
Samochód przybył do jednostki 24 listopada 2019r. i od tej pory będzie służył w niesieniu pomocy innym ludziom znajdującym się w potrzebie. Ta data na długo zapadnie w pamięć wszystkich druhów, którzy tego popołudnia tłumnie przybyli, aby powitać nowy nabytek. Man został przywitany przez ponad 30 strażaków przy świetle rac i dźwięku syreny.

A to wszystko dzięki nim…
Ponad 500 dni ciężkiej pracy w czasie których złożonych zostało ponad 100 wniosków, pism, próśb do różnych firm i instytucji, prawie 1000 kilometrów pokonanych w celu szukania środków na zakup auta, wiele godzin rozmów telefonicznych i negocjacji. To i wiele innych trudności po drodze nie przeszkodziło w działaniu i dzięki determinacji druhów, starania o średni samochód bojowy dla OSP Zawada Uszewska nie poszły na marne.
Zakup samochodu nie byłby jednak możliwy, gdyby nie wsparcie kilku instytucji, które współfinansowały owe zadanie. Oprócz środków własnych jakie wygospodarowała jednostka, otrzymaliśmy dotację z programu „Bezpieczny Strażak”, który jest prowadzony przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie. Wsparcie dotarło także z PZU w ramach programu „Pomoc to moc”. Ponadto swoją cegiełkę dołożył prywatny przedsiębiorca, właściciel stacji LOTOS w Gnojniku i Centrum Motoryzacji Czyżycki – pan Piotr Czyżycki. Pomoc finansową zapewnił także Wójt Gminy Gnojnik oraz sołectwo wsi Zawada Uszewska.
Szczególne podziękowania należą się także i przede wszystkim Pani poseł Józefie Szczurek-Żelazko, która motywowała nas do działania dobrym słowem, poradą i życzliwością. Gdyby nie jej wsparcie, zapewne nie wytrwalibyśmy w naszych staraniach o zakup auta. Takich ludzi jak Pani poseł potrzeba Polsce – ludzi, którym nie jest obojętny los zwykłych obywateli czy stowarzyszeń jakim jest nasza jednostka i które działają na pożytek innym ludziom.
Sami strażacy nie byliby w stanie samodzielnie sfinansować zakupu samochodu strażackiego, gdyż nie prowadzimy działalności gospodarczej, nie zarabiamy, natomiast koszt samochodu marki MAN, jaki został zakupiony to kwota 279 997 zł. Dlatego z tego miejsca chcemy jeszcze raz złożyć ogromne podziękowania dla wyżej wymienionych instytucji i osób oraz wszystkich tych, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do spełnienia wielkiego marzenia strażaków z OSP Zawada Uszewska. Już za niecałe dwa lata będziemy świętować 100-lecie istnienia naszej jednostki, dlatego tym bardziej sprawny samochód bojowy jest dla nas najlepszym prezentem z tej okazji.

kronikarz_osp dnia 26 listopad 2019 19:09 · 0 Komentarzy · 158 Czytań · Drukuj
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
UWAGA!
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 10
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: wasio
●Shoutbox●
ReklamaZałóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie