Hide/Show Panels Hide/Show Panels
Nawigacja
Aktualności
Księga Gości
Galeria
Historia OSP
Nasi Druhowie
1% dla naszej jednostki
Linki
Osiągnięcia
Akcje
Modlitwa Strażaka
Kontakt z OSP
Podziękowania
Szukaj
Kalendarz na rok 2021


Witamy
Walne Zebranie Sprawozdawcze za rok 2019
Dnia 04.01.2020r. W Domu Ludowym w Zawadzie Uszewskiej odbyło się zebranie walne podsumowujące rok sprawozdawczy 2019, na które przybyło 28 druhów. Prezes OSP druh Kamil Pawełek otworzył zebranie i został wybrany jego przewodniczącym. Ponadto wybrano także protokolanta, którym został druh Marcin Pawlik. Prezes OSP przywitał zaproszonych gości wśród których znaleźli się: Wójt Gminy Gnojnik Pan Sławomir Paterek, Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego druh Marian Zalewski, Prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP druh Wojciech Rzepa, Komendant Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP druh Kazimierz Święch, Członek Rady Gminy Gnojnik Pani Barbara Pawełek oraz członek Rady Powiatu Pan Paweł Pabian. Po przedstawieniu porządku zebrania, przystąpiono do sprawozdania z działalności jednostki w 2019 roku. Ubiegły rok był jednym z bardziej pracowitych zarówno pod względem wyjazdów do akcji jak i starań o lepsze wyposażenie jednostki. Największym przedsięwzięciem były starania o zakup nowszego, średniego samochodu bojowego, który zastąpiłby ponad 40-letniego Mercedesa. Zabiegi strażaków opłaciły się i w listopadzie udało się przyprowadzić samochód marki MAN z 2006 roku. Stało się to możliwe dzięki dotacji z UG, WFOŚiGW, PZU, oraz hojności pana P. Czyżyckiego – właściciela stacji paliw LOTOS. Samochód wyposażony jest m.in. w napęd 4x4, hak holowniczy, wciągarkę o udźwigu 7500kg, pneumatyczny maszt oświetleniowy, zbiornik na wodę 2500l oraz zbiornik na środek pianotwórczy 300l. Pojazd posiada także sześciobiegową skrzynię biegów, tylne koła bliźniacze, sygnały pneumatyczne czy lampy robocze LED oświetlające miejsce pracy ratowników.
Ponadto w 2019 roku dzięki dofinansowaniu z MSWiA oraz wykorzystaniu środków własnych jednostki zakupiono sprzęt za kwotę ponad 3000zł. Jest to m.in. dwa węże tłoczne W-52, sześć par rękawic technicznych, stojak hydrantowy, para butów strażackich Brandbull, dwie lampy ostrzegawcze, walizka z sześcioma flarami ostrzegawczymi, dwie taśmy ostrzegawcze z napisem STRAŻ oraz maszt oświetleniowy LED. Oprócz tego dzięki dofinansowaniu firm ubezpieczeniowych udało się zakupić jeden mundur galowy wraz z koszulą oraz czapką rogatywką. Ze środków gminnych zakupiono także nowy maszt flagowy, który strażacy samodzielnie zamontowali przed Domem Ludowym, zaś ze środków własnych dokonano modernizacji bramy garażowej w remizie, aby samochód MAN mógł tam bezpiecznie parkować. Strażacy otrzymali też dotację 5000+, która została przeznaczona na renowację pierwszego sztandaru jednostki, tak, aby mógł pięknie się prezentować zwłaszcza, że zbliża się 100-lecie powstania OSP.
Cały zakupiony sprzęt, jak i nowszy samochód pozwoli na sprawniejsze i szybsze udzielenie pomocy osobom poszkodowanym, a jednocześnie zapewni wyższy poziom bezpieczeństwa strażaków biorących udział w różnego rodzaju akcjach. W 2019r. strażacy wyjeżdżali 15 razy do różnego rodzaju zdarzeń m.in. kilkukrotnie do zerwanych dachów po przejściu nawałnicy nad naszym regionem, do wypadku na drodze nr 75, pożaru sadzy w kominie czy też brali udział w poszukiwaniach zaginionej osoby.
Oprócz działalności stricte bojowej, strażacy angażowali się także np. w sferę kulturalną czy społeczną. Uczestniczyli w jubileuszach powstania jednostek OSP Uszew oraz OSP Lewniowa, w Regionalnym Spotkaniu Opłatkowym organizowanym w Tarnowie, podczas świąt Wielkiej Nocy trzymając straż przy Grobie Pańskim czy podczas Bożego Ciała uczestnicząc w procesji. Zorganizowano także trzy bramy weselne dla druhów Damiana, Rafała oraz Adriana. Ponadto delegacja strażaków z OSP Zawada Uszewska wzięła udział także w obchodach 101 rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę, które były organizowane w Uszwi, gdzie odbył się krótki apel oraz wszyscy odśpiewali hymn Polski. W grudniu zaś uczestniczyli w uroczystym rozświetleniu choinki oraz krótkich jasełkach wykonanych przez dzieci z naszej wsi.
Nie można nie wspomnieć także o zmaganiach sportowych strażaków. Drużyna seniorów wywalczyła na Gminnych Zawodach Sportowo-Pożarniczych I miejsce uzyskując wynik 121,43 i tym samym uzyskała awans do udziału w zawodach powiatowych. Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze również odbyły się w 2019 roku na stadionie sportowym w Czchowie. Niestety tym razem szczęście nie dopisało strażakom, gdyż zajęli oni ostatnie miejsce.
Wśród inicjatyw społecznych, w których uczestniczyli strażacy była akcja „Szlachetnej Paczki”. Wzięli w niej udział prawie wszyscy druhowie, którzy zaangażowali się zarówno w zbiórkę pieniędzy na zakup najważniejszych rzeczy dla potrzebującej rodziny, jak i następnie w pakowanie ich oraz dowóz w miejsce zbiórki w Bochni.
Po przedstawieniu działalności OSP w 2019 roku, przyszedł czas na sprawozdanie finansowe, które przedstawił Skarbnik OSP druh Marcin Pawełek oraz sprawozdanie Komisji Rewizyjnej odczytane przez druha Józefa Ciurę. Za cały okres sprawozdawczy, w każdym aspekcie, Zarząd jednostki otrzymał jednogłośne absolutorium.
Podczas zebrania przedstawiony został także plan działalności na rok bieżący 2020. Otóż planowany jest zakup dużej figury św. Floriana na pamiątkę 100-lecia powstania straży w Zawadzie Uszewskiej oraz kolejny sprzęt bojowy, aby cały czas podnosić poziom wyposażenia jednostki i lepiej służyć ludziom. W planie jest zakup m.in. zbiornika wodnego 13000 litrów potrzebnego w razie dużych pożarów np. lasów, 200 litrów środka pianotwórczego, kopacz, kliny pod koła, linka holownicza i inny niezbędny sprzęt oraz co najmniej dwa komplety ubrania specjalnego, hełmy oraz buty strażackie. Dobry sprzęt musi być obsługiwany przez przeszkolonych druhów, dlatego też w planie jest przeszkolić w PSP w Brzesku kolejnych strażaków m.in. w zakresie ratownictwa technicznego, KPP, działań przeciwpowodziowych, kierowców konserwatorów, oraz Dowódców OSP. Ważnym zadaniem na początek nowego roku to także kwestia sprzedaży wysłużonego samochodu GBA marki Mercedes.
Ponadto co do aspektów społeczno-kulturalnych, kontynuowana będzie akcja Szlachetnej Paczki, udział w Zawodach Sportowo-Pożarniczych, Spotkaniu Opłatkowym Strażaków, zaś początek współpracy nawiązany zostanie z DKMS, a także z opiekunami WTZ w Zawadzie Uszewskiej w celu przeprowadzenia pogadanek z podopiecznymi w zakresie bezpieczeństwa.
Podczas spotkania przyjęto nowego członka straży Pana Wojciecha Kozioła, zaś z członkostwa w OSP zrezygnował druh Sebastian Robak. Na koniec miała miejsce dyskusja m.in. na temat obiecanego zwrotu części dotacji do Urzędu Gminy Gnojnik jaka była przekazana jednostce na zakup samochodu bojowego. Strażacy, w ratach będą oddawać mniejsze kwoty na rzecz UG, aby ostatecznie kwota przekazana przez gminę na rzecz jednostki nie była wyższa niż 30% całkowitej wartości samochodu.
Zebranie zakończono przyjęciem odpowiednich uchwał w zakresie poruszanych wątków oraz małym poczęstunkiem dla zebranych gości oraz strażaków.
kronikarz_osp dnia 08 styczeń 2020 12:08 · 0 Komentarzy · 283 Czytań · Drukuj
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
UWAGA!
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Online
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 10
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: wasio
●Shoutbox●
ReklamaZałóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie