Hide/Show Panels Hide/Show Panels
Nawigacja
Aktualności
Księga Gości
Galeria
Historia OSP
Nasi Druhowie
1% dla naszej jednostki
Linki
Osiągnięcia
Akcje
Modlitwa Strażaka
Kontakt z OSP
Podziękowania
Szukaj
Kalendarz na rok 2021


Witamy
Renowacja pierwszego sztandaru jednostki
W ostatnich dniach wrócił do nas po gruntownej renowacji pierwszy sztandar jednostki pochodzący z 1921 roku. Odnowienie go trwało kilka miesięcy, ale rezultat przerósł najśmielsze oczekiwania. Jest to wizytówka jednostki i pamiątka jej powstania, dlatego tym bardziej zasługiwał na "drugie życie". Renowacja była konieczna ze względu na tragiczny stan techniczny i wizualny: sztandar był podziurawiony, wizerunek św. Floriana wyblakły i poszarzały, a złote frędzle odpadały. Na szczęście udało się przywrócić sztandarowi jego świetność. Koszt renowacji wyniósł 9000zł. Jest to wysoka kwota między innymi dlatego, że sztandar w większości musiał być haftowany i naprawiany ręcznie. Część kwoty została pokryta z dotacji 5000+ dla OSP, a pozostałe środki (4000zł) pochodzą ze środków własnych jednostki OSP Zawada Uszewska.

kronikarz_osp dnia 11 sierpień 2020 16:20 · 0 Komentarzy · 125 Czytań · Drukuj
Podziękowanie dla ks. proboszcza Jana Kudłacza
2 sierpnia w kościele parafialnym w Uszwi o godzinie 11:00 odbyła się uroczysta msza święta w której parafianie dziękowali za ponad 23 lata posługi kapłańskiej proboszcza ks. prałata Jana Kudłacza. W tym dniu nie mogło zabraknąć pocztu sztandarowego wraz z delegacją strażaków z jednostki OSP Zawada Uszewska. W ten sposób chcieliśmy okazać wdzięczność i szacunek naszemu proboszczowi, który zawsze nas wspierał, służył dobrą radą oraz posługą kapłańską przy uroczystościach strażackich takich jak kolejne jubileusze istnienia jednostki, poświecenie zakupionych samochodów pożarniczych czy sprzętu strażackiego.
Uroczystej Eucharystii przewodniczył ks. Jan Kudłacz, który sprawował mszę świętą koncelebrowaną wraz z dwoma kapłanami pochodzącymi z naszej parafii, obecnym wikariuszem oraz księdzem misjonarzem, który przybył do naszej parafii z Białorusi.
Po mszy świętej podziękowanie za długoletnią posługę kapłańską na ręce ks. Jana Kudłacza złożyli nie tylko strażacy z OSP Zawada Uszewska oraz OSP Uszew ale także przedstawiciele Rady Parafialnej, DSM, sołtysi, ministranci, Akcja Katolicka, stowarzyszenia działające w Zawadzie Uszewskiej i Uszwi. Ponadto decyzją Rady Gminy ks. Prałatowi zostało nadane Honorowe Obywatelstwo Gminy Gnojnik.

W imieniu strażaków z OSP Zawada Uszewska chcemy podziękować ks. Janowi za pracę na rzecz naszej małej Ojczyzny przez prawie ćwierć wieku, za dobre słowo, głoszenie Słowa Bożego i posługę kapłańską. Niech Bóg da księdzu długie lata życia w zdrowiu, a Matka Boża otacza opieką. Bóg Zapłać!

kronikarz_osp dnia 03 sierpień 2020 17:06 · 0 Komentarzy · 155 Czytań · Drukuj
Akcja - powódź
29 czerwca 2020 ok. godziny 15:39 strażacy z naszej jednostki zostali zadysponowani przez Gminne Centrum Zarządzania Kryzysowego do akcji usunięcia zatoru na rzece Uszwica nieopodal mostu w Zawadzie Uszewskiej. Deszcz nie ustawał i spodziewano się nadejścia wysokiej fali z okolic Rajbrotu. Zadaniem strażaków po przybyciu na miejsce było przyciągnięcie dużego konaru do brzegu za pomocą wciągarki samochodowej oraz pocięcie na mniejsze kawałki i złożenie drewna w bezpiecznym miejscu z dala od rzeki. Liczył się czas, aby zdążyć zanim nadejdzie kolejna fala wody, która mogłaby zabrać konar, a ten niesiony bezwładnie przez wodę mógłby spowodować duże zniszczenia po kontakcie z innymi obiektami. Na szczęście strażacy opanowali sytuację i zdążyli wykonać zadanie. Około godziny 17:45 poziom rzeki Uszwica podniósł się o ponad 4 metry, dlatego strażacy przygotowywali się teraz z kolei do zabezpieczania domów i budynków gospodarczych mieszkańców za pomocą m.in. worków z piaskiem. Wcześniej jeździli do osób mieszkających wzdłuż rzeki z informacją o możliwym gwałtownym wezbraniu rzeki, aby wszyscy zdążyli zabezpieczyć swoje domy oraz bezpiecznie, z dala od rzeki zaparkować samochody i inne pojazdy.
Po kolejnej ponad 3 godzinnej akcji, deszcz przestał padać, a woda w Uszwicy zaczęła opadać. Strażacy wrócili do koszar ok. 21:00. W obydwóch akcjach uczestniczyło 9 strażaków.

kronikarz_osp dnia 29 czerwiec 2020 23:18 · 0 Komentarzy · 137 Czytań · Drukuj
Pompujemy dla Wojtusia
#GaszynChallange Pompujemy dla Wojtusia!
Dziękujemy za nominację jednostce OSP Biesiadki

Do wykonania zadania nominujemy:
OSP Gosprzydowa
OSP Żerków
Ochotnicza Straż Pożarna w Porębie Spytkowskiej


Zasady są bardzo proste, osoby nominowane muszą wykonać 10 pompek. Jeżeli wykonają ćwiczenie, wpłacają minimum 5 zł, jeżeli nie, wpłacają minimum 10 zł na konto Wojtusia. Osoby nominowane mają 48 godzin na wykonanie zadania i mogą nominować minimum 3 osoby.

Wojtek Howis cierpi na SMA1, czyli rdzeniowy zanik mięśni. Nie może oddychać bez respiratora, a większość życia spędził na oddziałach intensywnej terapii. Szansą dla chłopca jest terapia genowa w Stanach Zjednoczonych. Jej koszt to około 9 milionów złotych.

Zachęcamy do pomocy choremu Wojtusiowi i zapraszamy wszystkich do dokonywania wpłat <3

Poniżej link do skarbonki:
https://www.siepomaga.pl/wojtus
https://www.siepomaga.pl/gaszynchallenge
kronikarz_osp dnia 08 czerwiec 2020 23:06 · 0 Komentarzy · 160 Czytań · Drukuj
Nowy sprzęt na wyposażniu

Udało się zakupić nowy opryskiwacz wielozadaniowy z funkcją dmuchawy, rozpylania płynów i granulatu o pojemności 20l. Sprzęt nada się m.in. przy akcjach usuwania plam ropo i olejo-pochodnych podczas kolizji czy wypadków drogowych. Opryskiwacz spalinowy jaki został zakupiony jest komfortowy, gdyż pozwala na dużo szybsze usunięcie owych plam z drogi niż opryskiwacz ręczny, który trzeba co chwilę pompować, aby zachować odpowiedni poziom ciśnienia.
Urządzenie to wyposażone jest dodatkowo w praktyczny mechanizm umożliwiający szybkie przezbrojenie opryskiwacza, który można wykorzystać nie tylko do aplikacji substancji ciekłych, ale również do granulatu. Ponadto w zestawie znajduje się odpowiednia końcówka umożliwiająca rozsypywanie soli/piasku czy innych substancji – jest to pomocne na drogach zwłaszcza w zimie.
Warto także zauważyć, że dodatkową funkcją w omawianym opryskiwaczu jest możliwość wykorzystania go jako dmuchawy z regulacją siły wydmuchu. To pozwoli na korzystanie z niego nie tylko przy kolizjach i wypadkach, ale także np. podczas pożaru traw, ściernisk, nieużytków i zakrzaczeń, zwłaszcza tam, gdzie pożar nie ma jeszcze zbyt dużych rozmiarów, a znajduje się na terenie, gdzie ciężko wjechać wozem bojowym.
Opryskiwacz został zakupiony ze środków własnych jednostki.
kronikarz_osp dnia 16 maj 2020 18:09 · 0 Komentarzy · 221 Czytań · Drukuj
Przekazanie sprzętu do walki z koronawirusem na rzecz brzeskiego Szpitala
8 maja 2020 nasza jednostka przekazała Szpitalowi Powiatowemu w Brzesku sprzęt zakupiony ze środków zebranych w czasie trwającej zbiórki zorganizowanej przez nas na portalu zrzutka.pl. Dzięki hojności przedsiębiorców jak i osób prywatnych udało się zebrać kwotę 10796 zł co pozwoliło na zakup 91 kombinezonów ochronnych TYVEK oraz 56 maseczek ochronnych. Jest to duża pomoc dla ratowników, którzy na codzień muszą zmagać się z niewidzialnym wrogiem jakim jest koronawirus. Poprzez wsparcie naszej zbiórki pokazaliśmy my strażacy jak i wszystkie osoby, które do tej akcji się przyłączyły, że jesteśmy bardzo wdzięczni całemu personelowi medycznemu za ratowanie ludzkiego życia w tym trudnym czasie. Lekarze, ratownicy, pielęgniarki - to oni są na pierwszej linii frontu walk z epidemią i przynajmniej poprzez ten mały gest mogliśmy pomóc zadbać o ich bezpieczeństwo tak jak oni dbają o nasze zdrowie każdego dnia.
Uroczyste przekazanie miało miejsce przed budynkiem Szpitala z zachowaniem wszelkich reguł bezpieczęństwa. Uczestniczył w nim Dyrektor Szpitala Adam Smołucha, ratownicy medyczni oraz delegacja naszej jednostki: Naczelnik druh Józef Kuras oraz druh Damian Pabian. Ponadto byli także przedstawiciele OSP z Poręby Spytkowskiej, którzy tak samo jak my zorganizowali zbiórkę pienieżną na rzecz Szpitala i również przekazali cenny sprzęt w postaci kombinezonów na ręce Dyrektora.


Z tego miejsca druhowie z OSP Zawada Uszewska chcą serdecznie podziękować wszystkim lekarzom, ratownikom, pielęgniarkom i całemu personelowi medycznemu za codzienny trud w walce z koronawirusem, za narażanie swojego życia i zdrowia.
Podziękowania należą się także wszystkim darczyńcom, którzy wsparli nasz pomysł zorganizowania zbiórki - bez Waszego wsparcia i datków nic byśmy nie osiągnęli. Dziękujemy za zaangażowanie i zwykłą ludzką wrażliwość.
Dziękujemy także druhom z OSP Poręba Spytkowska za owocną współpracę!kronikarz_osp dnia 09 maj 2020 13:11 · 0 Komentarzy · 229 Czytań · Drukuj
WESOŁEGO ALLELUJA!

Na radosne Święta Zmartwychwstania Pańskiego - zwycięstwa Chrystusa Pana nad śmiercią,
piekłem i szatanem - składamy wszystkim serdeczne życzenia.
Niech Chrystus Pan otworzy nasze oczy i serca, napełniając je światłem Zmartwychwstania, pokojem, radością, mocą ducha i wszelkim dobrem, abyśmy umieli Go rozpoznawać i o Nim świadczyć w naszym codziennym życiu.

Z okazji Świąt Wielkanocnych życzymy wszystkim radosnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy. W dobie epidemii tak bardzo potrzeba nam spokoju czego życzmy sobie nawzajem.
Wesołego Alleluja!
kronikarz_osp dnia 11 kwiecień 2020 16:19 · 0 Komentarzy · 282 Czytań · Drukuj
Pożar traw
7 kwietnia w godzinach popołudniowych uczestniczyliśmy w akcji gaszenia pożaru nieużytków w miejscowości Zawada Uszewska.

Zadysponowane środki:
OSP Zawada Uszewska - 6 osobowa obsada - samochód GBA
OSP Biesiadki
kronikarz_osp dnia 08 kwiecień 2020 18:21 · 0 Komentarzy · 209 Czytań · Drukuj
PROŚBA O POMOC W WALCE Z KORONAWIRUSEM
W tym ciężkim dla wszystkich okresie kierujemy prośbę do wszystkich ludzi dobrej woli o wsparcie naszej inicjatywy i datki na rzecz naszego szpitala w Brzesku. Od zawsze byliśmy narodem, który potrafił zjednoczyć się w trudnych chwilach. Taki moment nadszedł i teraz, dlatego musimy połączyć siły, aby wspólnie zwalczyć wirusa, który szaleje nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. W pojedynkę nie zdziałamy nic, dlatego tak ważna jest społeczna odpowiedzialność i wrażliwość na drugiego człowieka. Uzyskane środki zostaną przekazane przez naszych strażaków na zakup najpotrzebniejszego sprzętu, środków dezynfekujących, maseczek itp., których zaczyna drastycznie brakować. Nie zostańmy obojętni! Nawet małe kwoty mogą wiele zdziałać, dlatego jeszcze raz prosimy o wsparcie.

A poniżej apel Dyrekcji Szpitala Powiatowego w Brzesku w tej sprawie:
Dyrekcja Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Brzesku zwraca się z uprzejmą prośbą o wsparcie finansowe lub rzeczowe, które w związku z zagrożeniem epidemiologicznym koronawirusem zostanie przeznaczone na cele statutowe – związane z udzielaniem świadczeń zdrowotnych.

W obecnej sytuacji epidemicznej apelujemy do osób, firm oraz instytucji o pomoc finansową i rzeczową. To, co w normalnych warunkach jest zapasem na wiele dni czy tygodni, obecnie w każdym momencie może okazać się niewystarczające.

Aktualne potrzeby dotyczą nie tylko środków ochrony osobistej personelu medycznego tj. masek chirurgicznych jednorazowych, masek FFP2, FFP3, fartuchów i kombinezonów barierowych, gogli, przyłbic, osłon głowy, osłon chirurgicznych na buty, środków dezynfekcyjnych, ale również aparatury medycznej służącej do leczenia i monitorowania parametrów życiowych – kardiomonitory, respiratory, pulsoksymetry, materace p/odleżynowe, urządzenia do wysokoprzepływowej tlenoterapii.

Ze względu na zakaz odwiedzin w szpitalu, potrzebne są również produkty, które w normalnej sytuacji przyniosłyby rodziny pacjentów – m.in. środki higieny osobistej, małe wody butelkowane itp.W przypadku przekazywania darowizny rzeczowej przy przyjęciu będzie sporządzony Protokół Przekazania. Szczegółowe informacje można uzyskać w Sekretariacie Dyrektora SP ZOZ w Brzesku – tel. 14 66 21 425 lub e-mailowo: szpital@spzoz-brzesko.pl

Z góry serdecznie dziękujemy za okazane zrozumienie i pomoc. Jeżeli zechcieliby Państwo uzyskać dodatkowe informacje prosimy o kontakt z druhami OSP Zawada Uszewska mejlowo: ospzawadauszewska@gmail.com, telefonicznie 146869113, 517371058, lub przez profil facebookowy.

DZIĘKUJEMY ZA OKAZANE WSPARCIE!

kronikarz_osp dnia 21 marzec 2020 15:16 · 0 Komentarzy · 210 Czytań · Drukuj
Walne Zebranie Sprawozdawcze za rok 2019
Dnia 04.01.2020r. W Domu Ludowym w Zawadzie Uszewskiej odbyło się zebranie walne podsumowujące rok sprawozdawczy 2019, na które przybyło 28 druhów. Prezes OSP druh Kamil Pawełek otworzył zebranie i został wybrany jego przewodniczącym. Ponadto wybrano także protokolanta, którym został druh Marcin Pawlik. Prezes OSP przywitał zaproszonych gości wśród których znaleźli się: Wójt Gminy Gnojnik Pan Sławomir Paterek, Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego druh Marian Zalewski, Prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP druh Wojciech Rzepa, Komendant Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP druh Kazimierz Święch, Członek Rady Gminy Gnojnik Pani Barbara Pawełek oraz członek Rady Powiatu Pan Paweł Pabian. Po przedstawieniu porządku zebrania, przystąpiono do sprawozdania z działalności jednostki w 2019 roku. Ubiegły rok był jednym z bardziej pracowitych zarówno pod względem wyjazdów do akcji jak i starań o lepsze wyposażenie jednostki. Największym przedsięwzięciem były starania o zakup nowszego, średniego samochodu bojowego, który zastąpiłby ponad 40-letniego Mercedesa. Zabiegi strażaków opłaciły się i w listopadzie udało się przyprowadzić samochód marki MAN z 2006 roku. Stało się to możliwe dzięki dotacji z UG, WFOŚiGW, PZU, oraz hojności pana P. Czyżyckiego – właściciela stacji paliw LOTOS. Samochód wyposażony jest m.in. w napęd 4x4, hak holowniczy, wciągarkę o udźwigu 7500kg, pneumatyczny maszt oświetleniowy, zbiornik na wodę 2500l oraz zbiornik na środek pianotwórczy 300l. Pojazd posiada także sześciobiegową skrzynię biegów, tylne koła bliźniacze, sygnały pneumatyczne czy lampy robocze LED oświetlające miejsce pracy ratowników.
Ponadto w 2019 roku dzięki dofinansowaniu z MSWiA oraz wykorzystaniu środków własnych jednostki zakupiono sprzęt za kwotę ponad 3000zł. Jest to m.in. dwa węże tłoczne W-52, sześć par rękawic technicznych, stojak hydrantowy, para butów strażackich Brandbull, dwie lampy ostrzegawcze, walizka z sześcioma flarami ostrzegawczymi, dwie taśmy ostrzegawcze z napisem STRAŻ oraz maszt oświetleniowy LED. Oprócz tego dzięki dofinansowaniu firm ubezpieczeniowych udało się zakupić jeden mundur galowy wraz z koszulą oraz czapką rogatywką. Ze środków gminnych zakupiono także nowy maszt flagowy, który strażacy samodzielnie zamontowali przed Domem Ludowym, zaś ze środków własnych dokonano modernizacji bramy garażowej w remizie, aby samochód MAN mógł tam bezpiecznie parkować. Strażacy otrzymali też dotację 5000+, która została przeznaczona na renowację pierwszego sztandaru jednostki, tak, aby mógł pięknie się prezentować zwłaszcza, że zbliża się 100-lecie powstania OSP.
Cały zakupiony sprzęt, jak i nowszy samochód pozwoli na sprawniejsze i szybsze udzielenie pomocy osobom poszkodowanym, a jednocześnie zapewni wyższy poziom bezpieczeństwa strażaków biorących udział w różnego rodzaju akcjach. W 2019r. strażacy wyjeżdżali 15 razy do różnego rodzaju zdarzeń m.in. kilkukrotnie do zerwanych dachów po przejściu nawałnicy nad naszym regionem, do wypadku na drodze nr 75, pożaru sadzy w kominie czy też brali udział w poszukiwaniach zaginionej osoby.
Oprócz działalności stricte bojowej, strażacy angażowali się także np. w sferę kulturalną czy społeczną. Uczestniczyli w jubileuszach powstania jednostek OSP Uszew oraz OSP Lewniowa, w Regionalnym Spotkaniu Opłatkowym organizowanym w Tarnowie, podczas świąt Wielkiej Nocy trzymając straż przy Grobie Pańskim czy podczas Bożego Ciała uczestnicząc w procesji. Zorganizowano także trzy bramy weselne dla druhów Damiana, Rafała oraz Adriana. Ponadto delegacja strażaków z OSP Zawada Uszewska wzięła udział także w obchodach 101 rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę, które były organizowane w Uszwi, gdzie odbył się krótki apel oraz wszyscy odśpiewali hymn Polski. W grudniu zaś uczestniczyli w uroczystym rozświetleniu choinki oraz krótkich jasełkach wykonanych przez dzieci z naszej wsi.
Nie można nie wspomnieć także o zmaganiach sportowych strażaków. Drużyna seniorów wywalczyła na Gminnych Zawodach Sportowo-Pożarniczych I miejsce uzyskując wynik 121,43 i tym samym uzyskała awans do udziału w zawodach powiatowych. Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze również odbyły się w 2019 roku na stadionie sportowym w Czchowie. Niestety tym razem szczęście nie dopisało strażakom, gdyż zajęli oni ostatnie miejsce.
Wśród inicjatyw społecznych, w których uczestniczyli strażacy była akcja „Szlachetnej Paczki”. Wzięli w niej udział prawie wszyscy druhowie, którzy zaangażowali się zarówno w zbiórkę pieniędzy na zakup najważniejszych rzeczy dla potrzebującej rodziny, jak i następnie w pakowanie ich oraz dowóz w miejsce zbiórki w Bochni.
Po przedstawieniu działalności OSP w 2019 roku, przyszedł czas na sprawozdanie finansowe, które przedstawił Skarbnik OSP druh Marcin Pawełek oraz sprawozdanie Komisji Rewizyjnej odczytane przez druha Józefa Ciurę. Za cały okres sprawozdawczy, w każdym aspekcie, Zarząd jednostki otrzymał jednogłośne absolutorium.
Podczas zebrania przedstawiony został także plan działalności na rok bieżący 2020. Otóż planowany jest zakup dużej figury św. Floriana na pamiątkę 100-lecia powstania straży w Zawadzie Uszewskiej oraz kolejny sprzęt bojowy, aby cały czas podnosić poziom wyposażenia jednostki i lepiej służyć ludziom. W planie jest zakup m.in. zbiornika wodnego 13000 litrów potrzebnego w razie dużych pożarów np. lasów, 200 litrów środka pianotwórczego, kopacz, kliny pod koła, linka holownicza i inny niezbędny sprzęt oraz co najmniej dwa komplety ubrania specjalnego, hełmy oraz buty strażackie. Dobry sprzęt musi być obsługiwany przez przeszkolonych druhów, dlatego też w planie jest przeszkolić w PSP w Brzesku kolejnych strażaków m.in. w zakresie ratownictwa technicznego, KPP, działań przeciwpowodziowych, kierowców konserwatorów, oraz Dowódców OSP. Ważnym zadaniem na początek nowego roku to także kwestia sprzedaży wysłużonego samochodu GBA marki Mercedes.
Ponadto co do aspektów społeczno-kulturalnych, kontynuowana będzie akcja Szlachetnej Paczki, udział w Zawodach Sportowo-Pożarniczych, Spotkaniu Opłatkowym Strażaków, zaś początek współpracy nawiązany zostanie z DKMS, a także z opiekunami WTZ w Zawadzie Uszewskiej w celu przeprowadzenia pogadanek z podopiecznymi w zakresie bezpieczeństwa.
Podczas spotkania przyjęto nowego członka straży Pana Wojciecha Kozioła, zaś z członkostwa w OSP zrezygnował druh Sebastian Robak. Na koniec miała miejsce dyskusja m.in. na temat obiecanego zwrotu części dotacji do Urzędu Gminy Gnojnik jaka była przekazana jednostce na zakup samochodu bojowego. Strażacy, w ratach będą oddawać mniejsze kwoty na rzecz UG, aby ostatecznie kwota przekazana przez gminę na rzecz jednostki nie była wyższa niż 30% całkowitej wartości samochodu.
Zebranie zakończono przyjęciem odpowiednich uchwał w zakresie poruszanych wątków oraz małym poczęstunkiem dla zebranych gości oraz strażaków.
kronikarz_osp dnia 08 styczeń 2020 12:08 · 0 Komentarzy · 283 Czytań · Drukuj
Podsumowanie akcji w 2019r.
Nasza jednostka w roku 2019 brała udział w piętnastu akcjach ratowniczych.

Pożary: 1
Miejscowe zagrożenia: 13
Wypadki i kolizje drogowe: 1
Fałszywe alarmy: 0
kronikarz_osp dnia 28 grudzień 2019 09:58 · 0 Komentarzy · 231 Czytań · Drukuj
Strona 2 z 18 < 1 2 3 4 5 > >>
UWAGA!
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Online
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 10
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: wasio
●Shoutbox●
ReklamaZałóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie