Hide/Show Panels Hide/Show Panels
Nawigacja
Aktualności
Księga Gości
Galeria
Historia OSP
Nasi Druhowie
1% dla naszej jednostki
Linki
Osiągnięcia
Akcje
Modlitwa Strażaka
Kontakt z OSP
Podziękowania
Szukaj
Kalendarz na rok 2021


Witamy
Wsparcie z Fundacji PGNiG im. Ignacego ŁukasiewiczaDziałamy, działamy!!
Nasza jednostka może pochwalić się, że kolejny wniosek o dofinansowanie został zweryfikowany pozytywnie. Tym razem otrzymaliśmy wsparcie finansowe ze strony Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza na zakup detektora wielogazowego. Umowa została podpisana już we wrześniu, jednakże do dzisiaj musieliśmy czekać na dostawę sprzętu, który został zakupiony z uzyskanych środków. Zakup detektora wielogazowego GasAlert MicroClip XL to koszt rzędu 2680zł. W ramach dotacji otrzymaliśmy z Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza kwotę 2250zł, ponadto kwotą 200 zł wsparli nas Państwo Mikulscy - właściciele Szkółki Roślin Ozdobnych w Uszwi, zaś pozostała część to środki własne jednostki.
Detektor wielogazowy umożliwi strażakom szybkość działania i podniesie ich bezpieczeństwo. Służy on do wykrywania obecności oraz pomiaru stężenia różnego rodzaju niebezpiecznych gazów i sygnalizowania sytuacji przekroczenia ustalonych progów alarmowych dla poszczególnych składników badanego powietrza. Detektor, który zakupiliśmy posiada sensory wykrywające gazy palne/wybuchowe LEL , opary, CO, H2S, O2.
Chcemy serdecznie podziękować władzom Fundacji PGNiG za pozytywne rozpatrzenie naszego wniosku i tym samym przyczynienie się do rozwoju jednostki oraz poprawy bezpieczeństwa nie tylko strażaków biorących udział w akcji, ale także mieszkańców naszej wsi. Serdecznie podziękowania składamy także Państwu Mikulskim za poparcie naszego pomysłu i udzielenie wsparcia finansowego.

kronikarz_osp dnia 05 październik 2020 18:16 · 0 Komentarzy · 276 Czytań · Drukuj
Usuwanie plamy oleju
25 września br. w godzinach popołudniowych zostaliśmy zadysponowani przez SK KP PSP w Brzesku do akcji usuwania substancji ropopochodnej na drodze krajowej nr 75. Plama znajdowała się na odcinku drogi liczącym ponad 2 km. Zneutralizowaliśmy substancję przeznaczonym do tego sorbentem, który był rozsypywany m.in za pomocą opryskiwacza wielozadaniowego z funkcją rozpylania granulatu.
W czasie trwania ponad 3-godzinnej akcji usuwania plamy ropy i oleju, ruch samochodów odbywał się wahadłowo.

Zadysponowane środki:
PSP Brzesko
OSP Zawada Uszewska - zastęp 4-osobowy
OSP KSRG Gnojnik


kronikarz_osp dnia 28 wrzesień 2020 07:06 · 0 Komentarzy · 249 Czytań · Drukuj
Akcja 31/08
Ostatniego dnia sierpnia o godzinie 15:52 zostaliśmy zadysponowani do akcji na terenie wsi Zawada Uszewska. Akcja polegała na usunięciu zwisającego niebezpiecznie nad drogą kabla elektrycznego, który zagrażał bezpieczeństwu przejeżdżających tamtędy samochodów oraz poruszających się przechodniów.
W akcji brało udział czterech druhów. Powrót do koszar nastąpił po godzinie 16:40.
kronikarz_osp dnia 01 wrzesień 2020 19:21 · 0 Komentarzy · 242 Czytań · Drukuj
Nowy sprzęt dla jednostki
Udało się pozyskać nowy sprzęt dla jednostki w ramach dotacji ze środków MSWiA. Nowy asortyment to: trzy węże do motopompy W-52, dwa węże do motopompy W-75, klucz do łączników, mostek przejazdowy gumowy 2x75 oraz trzy komplety filtrów do półmasek. Łączny koszt zakupu to ponad 1600 zł, całość została pokryta ze środków dotacyjnych.
Nowy sprzęt pozwoli przede wszystkim zwiększyć efektywność oraz szybkość działania strażaków, a także zastąpić zużyte już elementy takie jak np. węże nowymi i sprawnymi.

kronikarz_osp dnia 25 sierpień 2020 07:08 · 0 Komentarzy · 261 Czytań · Drukuj
Zdarzenie - OSP alarm
16 sierpnia o 14:48 zostaliśmy zadysponowani do zdarzenia na drodze krajowej nr 75 w miejscowości Zawada Uszewska. Po przybyciu na miejsce okazało się, że problemem jest plama substancji ropopochodnej rozciągająca się przez kilkanaście metrów począwszy od stacji CMC. Wraz z jednostką OSP KSRG Gnojnik użyliśmy sorbentu, aby zneutralizować plamę, a następnie posprzątaliśmy, żeby samochody mogły bezpiecznie korzystać z jezdni.
Zastęp składający się z sześciu druhów wrócił do koszar około godziny 15:23
kronikarz_osp dnia 18 sierpień 2020 01:03 · 0 Komentarzy · 271 Czytań · Drukuj
Cześć i chwała Bohaterom - pamiątka 100-lecia Bitwy Warszawskiej

15 sierpnia o godzinie 11:00 w kościele parafialnym w Uszwi odbyła się uroczysta suma w intencji Ojczyzny, którą sprawował proboszcz naszej parafii ks. Krzysztof Tworzydło. W Mszy św. wzięły udział tłumy wiernych oraz poczty sztandarowe: OSP Zawada Uszewska, OSP Uszew, sztandar ze Szkoły Podstawowej w Uszwi oraz delegacja Akcji Katolickiej.
15 sierpnia to dzień ważny dla Polaków z kilku względów. Po pierwsze przypada wtedy wspomnienie Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Jest to ważna data także z punktu widzenia historycznego. Przypada wtedy nie tylko święto Wojska Polskiego, ale także wspomnienie Cudu nad Wisłą - Bitwy Warszawskiej, jaka miała miejsce w 1920 roku, kiedy to Polacy poprzez swoją waleczność i zwycięstwo nad Armią Czerwoną uchronili całą Europę Zachodnią przed rewolucją bolszewicką. W tak ważnym dniu nie mogło zabraknąć i w naszej małej Ojczyźnie wspomnienia wszystkich wydarzeń i bohaterów tamtego okresu, aby w ten sposób oddać im cześć oraz szacunek i tym samym przekazać wiedzę o ich czynach młodemu pokoleniu.

Po zakończeniu Mszy św. poczty sztandarowe wraz z mieszkańcami przemaszerowali pod Dom Strażaka w Uszwi, gdzie odbył się uroczysty apel z okazji 100-lecia Bitwy Warszawskiej. Wspomnienie tego dnia rozpoczęto od odśpiewania Hymnu Narodowego. Następnie sołtys wsi Uszew odczytał krótki referat dotyczący życia podporucznika Jana Zydronia - naszego bohatera narodowego. Nie zabrakło także złożenia kwiatów pod obeliskiem upamiętniającym 100-lecie odzyskania niepodległości oraz wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych.

Cześć i Chwała Bohaterom!!


Kilka zdjęć z tego wydarzenia można obejrzeć w naszej GALERII.


kronikarz_osp dnia 15 sierpień 2020 14:15 · 0 Komentarzy · 257 Czytań · Drukuj
Malowanie garażu - blaszaka
Strażacy niedawno skończyli malowanie garażu-blaszaka w którym przechowywany jest samochód GLM. Był to zabieg konieczny z uwagi na rdzę, która pojawiała się w coraz większej liczbie miejsc na dachu i ścianach i zagrażała całkowitemu zniszczeniu garażu. Całość najpierw została dokładnie umyta i oczyszczona z zabrudzeń i kurzu, następnie pokryta specjalną farbą, która ma za zadanie chronić blachę przed rdzą i czynnikami atmosferycznymi.
Całość inwestycji została wykonana przez druhów z OSP Zawada Uszewska.
kronikarz_osp dnia 11 sierpień 2020 19:21 · 0 Komentarzy · 295 Czytań · Drukuj
Renowacja pierwszego sztandaru jednostki
W ostatnich dniach wrócił do nas po gruntownej renowacji pierwszy sztandar jednostki pochodzący z 1921 roku. Odnowienie go trwało kilka miesięcy, ale rezultat przerósł najśmielsze oczekiwania. Jest to wizytówka jednostki i pamiątka jej powstania, dlatego tym bardziej zasługiwał na "drugie życie". Renowacja była konieczna ze względu na tragiczny stan techniczny i wizualny: sztandar był podziurawiony, wizerunek św. Floriana wyblakły i poszarzały, a złote frędzle odpadały. Na szczęście udało się przywrócić sztandarowi jego świetność. Koszt renowacji wyniósł 9000zł. Jest to wysoka kwota między innymi dlatego, że sztandar w większości musiał być haftowany i naprawiany ręcznie. Część kwoty została pokryta z dotacji 5000+ dla OSP, a pozostałe środki (4000zł) pochodzą ze środków własnych jednostki OSP Zawada Uszewska.

kronikarz_osp dnia 11 sierpień 2020 16:20 · 0 Komentarzy · 220 Czytań · Drukuj
Podziękowanie dla ks. proboszcza Jana Kudłacza
2 sierpnia w kościele parafialnym w Uszwi o godzinie 11:00 odbyła się uroczysta msza święta w której parafianie dziękowali za ponad 23 lata posługi kapłańskiej proboszcza ks. prałata Jana Kudłacza. W tym dniu nie mogło zabraknąć pocztu sztandarowego wraz z delegacją strażaków z jednostki OSP Zawada Uszewska. W ten sposób chcieliśmy okazać wdzięczność i szacunek naszemu proboszczowi, który zawsze nas wspierał, służył dobrą radą oraz posługą kapłańską przy uroczystościach strażackich takich jak kolejne jubileusze istnienia jednostki, poświecenie zakupionych samochodów pożarniczych czy sprzętu strażackiego.
Uroczystej Eucharystii przewodniczył ks. Jan Kudłacz, który sprawował mszę świętą koncelebrowaną wraz z dwoma kapłanami pochodzącymi z naszej parafii, obecnym wikariuszem oraz księdzem misjonarzem, który przybył do naszej parafii z Białorusi.
Po mszy świętej podziękowanie za długoletnią posługę kapłańską na ręce ks. Jana Kudłacza złożyli nie tylko strażacy z OSP Zawada Uszewska oraz OSP Uszew ale także przedstawiciele Rady Parafialnej, DSM, sołtysi, ministranci, Akcja Katolicka, stowarzyszenia działające w Zawadzie Uszewskiej i Uszwi. Ponadto decyzją Rady Gminy ks. Prałatowi zostało nadane Honorowe Obywatelstwo Gminy Gnojnik.

W imieniu strażaków z OSP Zawada Uszewska chcemy podziękować ks. Janowi za pracę na rzecz naszej małej Ojczyzny przez prawie ćwierć wieku, za dobre słowo, głoszenie Słowa Bożego i posługę kapłańską. Niech Bóg da księdzu długie lata życia w zdrowiu, a Matka Boża otacza opieką. Bóg Zapłać!

kronikarz_osp dnia 03 sierpień 2020 17:06 · 0 Komentarzy · 247 Czytań · Drukuj
Akcja - powódź
29 czerwca 2020 ok. godziny 15:39 strażacy z naszej jednostki zostali zadysponowani przez Gminne Centrum Zarządzania Kryzysowego do akcji usunięcia zatoru na rzece Uszwica nieopodal mostu w Zawadzie Uszewskiej. Deszcz nie ustawał i spodziewano się nadejścia wysokiej fali z okolic Rajbrotu. Zadaniem strażaków po przybyciu na miejsce było przyciągnięcie dużego konaru do brzegu za pomocą wciągarki samochodowej oraz pocięcie na mniejsze kawałki i złożenie drewna w bezpiecznym miejscu z dala od rzeki. Liczył się czas, aby zdążyć zanim nadejdzie kolejna fala wody, która mogłaby zabrać konar, a ten niesiony bezwładnie przez wodę mógłby spowodować duże zniszczenia po kontakcie z innymi obiektami. Na szczęście strażacy opanowali sytuację i zdążyli wykonać zadanie. Około godziny 17:45 poziom rzeki Uszwica podniósł się o ponad 4 metry, dlatego strażacy przygotowywali się teraz z kolei do zabezpieczania domów i budynków gospodarczych mieszkańców za pomocą m.in. worków z piaskiem. Wcześniej jeździli do osób mieszkających wzdłuż rzeki z informacją o możliwym gwałtownym wezbraniu rzeki, aby wszyscy zdążyli zabezpieczyć swoje domy oraz bezpiecznie, z dala od rzeki zaparkować samochody i inne pojazdy.
Po kolejnej ponad 3 godzinnej akcji, deszcz przestał padać, a woda w Uszwicy zaczęła opadać. Strażacy wrócili do koszar ok. 21:00. W obydwóch akcjach uczestniczyło 9 strażaków.

kronikarz_osp dnia 29 czerwiec 2020 23:18 · 0 Komentarzy · 233 Czytań · Drukuj
Pompujemy dla Wojtusia
#GaszynChallange Pompujemy dla Wojtusia!
Dziękujemy za nominację jednostce OSP Biesiadki

Do wykonania zadania nominujemy:
OSP Gosprzydowa
OSP Żerków
Ochotnicza Straż Pożarna w Porębie Spytkowskiej


Zasady są bardzo proste, osoby nominowane muszą wykonać 10 pompek. Jeżeli wykonają ćwiczenie, wpłacają minimum 5 zł, jeżeli nie, wpłacają minimum 10 zł na konto Wojtusia. Osoby nominowane mają 48 godzin na wykonanie zadania i mogą nominować minimum 3 osoby.

Wojtek Howis cierpi na SMA1, czyli rdzeniowy zanik mięśni. Nie może oddychać bez respiratora, a większość życia spędził na oddziałach intensywnej terapii. Szansą dla chłopca jest terapia genowa w Stanach Zjednoczonych. Jej koszt to około 9 milionów złotych.

Zachęcamy do pomocy choremu Wojtusiowi i zapraszamy wszystkich do dokonywania wpłat <3

Poniżej link do skarbonki:
https://www.siepomaga.pl/wojtus
https://www.siepomaga.pl/gaszynchallenge
kronikarz_osp dnia 08 czerwiec 2020 23:06 · 0 Komentarzy · 251 Czytań · Drukuj
Strona 3 z 19 < 1 2 3 4 5 6 > >>
UWAGA!
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Online
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 10
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: wasio
●Shoutbox●
ReklamaZałóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie