Hide/Show Panels Hide/Show Panels
Nawigacja
Aktualności
Księga Gości
Galeria
Historia OSP
Nasi Druhowie
1% dla naszej jednostki
Linki
Osiągnięcia
Akcje
Modlitwa Strażaka
Kontakt z OSP
Podziękowania
Szukaj
Kalendarz na rok 2021


Witamy
Nowy sprzęt na wyposażniu

Udało się zakupić nowy opryskiwacz wielozadaniowy z funkcją dmuchawy, rozpylania płynów i granulatu o pojemności 20l. Sprzęt nada się m.in. przy akcjach usuwania plam ropo i olejo-pochodnych podczas kolizji czy wypadków drogowych. Opryskiwacz spalinowy jaki został zakupiony jest komfortowy, gdyż pozwala na dużo szybsze usunięcie owych plam z drogi niż opryskiwacz ręczny, który trzeba co chwilę pompować, aby zachować odpowiedni poziom ciśnienia.
Urządzenie to wyposażone jest dodatkowo w praktyczny mechanizm umożliwiający szybkie przezbrojenie opryskiwacza, który można wykorzystać nie tylko do aplikacji substancji ciekłych, ale również do granulatu. Ponadto w zestawie znajduje się odpowiednia końcówka umożliwiająca rozsypywanie soli/piasku czy innych substancji – jest to pomocne na drogach zwłaszcza w zimie.
Warto także zauważyć, że dodatkową funkcją w omawianym opryskiwaczu jest możliwość wykorzystania go jako dmuchawy z regulacją siły wydmuchu. To pozwoli na korzystanie z niego nie tylko przy kolizjach i wypadkach, ale także np. podczas pożaru traw, ściernisk, nieużytków i zakrzaczeń, zwłaszcza tam, gdzie pożar nie ma jeszcze zbyt dużych rozmiarów, a znajduje się na terenie, gdzie ciężko wjechać wozem bojowym.
Opryskiwacz został zakupiony ze środków własnych jednostki.
kronikarz_osp dnia 16 maj 2020 18:09 · 0 Komentarzy · 305 Czytań · Drukuj
Przekazanie sprzętu do walki z koronawirusem na rzecz brzeskiego Szpitala
8 maja 2020 nasza jednostka przekazała Szpitalowi Powiatowemu w Brzesku sprzęt zakupiony ze środków zebranych w czasie trwającej zbiórki zorganizowanej przez nas na portalu zrzutka.pl. Dzięki hojności przedsiębiorców jak i osób prywatnych udało się zebrać kwotę 10796 zł co pozwoliło na zakup 91 kombinezonów ochronnych TYVEK oraz 56 maseczek ochronnych. Jest to duża pomoc dla ratowników, którzy na codzień muszą zmagać się z niewidzialnym wrogiem jakim jest koronawirus. Poprzez wsparcie naszej zbiórki pokazaliśmy my strażacy jak i wszystkie osoby, które do tej akcji się przyłączyły, że jesteśmy bardzo wdzięczni całemu personelowi medycznemu za ratowanie ludzkiego życia w tym trudnym czasie. Lekarze, ratownicy, pielęgniarki - to oni są na pierwszej linii frontu walk z epidemią i przynajmniej poprzez ten mały gest mogliśmy pomóc zadbać o ich bezpieczeństwo tak jak oni dbają o nasze zdrowie każdego dnia.
Uroczyste przekazanie miało miejsce przed budynkiem Szpitala z zachowaniem wszelkich reguł bezpieczęństwa. Uczestniczył w nim Dyrektor Szpitala Adam Smołucha, ratownicy medyczni oraz delegacja naszej jednostki: Naczelnik druh Józef Kuras oraz druh Damian Pabian. Ponadto byli także przedstawiciele OSP z Poręby Spytkowskiej, którzy tak samo jak my zorganizowali zbiórkę pienieżną na rzecz Szpitala i również przekazali cenny sprzęt w postaci kombinezonów na ręce Dyrektora.


Z tego miejsca druhowie z OSP Zawada Uszewska chcą serdecznie podziękować wszystkim lekarzom, ratownikom, pielęgniarkom i całemu personelowi medycznemu za codzienny trud w walce z koronawirusem, za narażanie swojego życia i zdrowia.
Podziękowania należą się także wszystkim darczyńcom, którzy wsparli nasz pomysł zorganizowania zbiórki - bez Waszego wsparcia i datków nic byśmy nie osiągnęli. Dziękujemy za zaangażowanie i zwykłą ludzką wrażliwość.
Dziękujemy także druhom z OSP Poręba Spytkowska za owocną współpracę!kronikarz_osp dnia 09 maj 2020 13:11 · 0 Komentarzy · 320 Czytań · Drukuj
WESOŁEGO ALLELUJA!

Na radosne Święta Zmartwychwstania Pańskiego - zwycięstwa Chrystusa Pana nad śmiercią,
piekłem i szatanem - składamy wszystkim serdeczne życzenia.
Niech Chrystus Pan otworzy nasze oczy i serca, napełniając je światłem Zmartwychwstania, pokojem, radością, mocą ducha i wszelkim dobrem, abyśmy umieli Go rozpoznawać i o Nim świadczyć w naszym codziennym życiu.

Z okazji Świąt Wielkanocnych życzymy wszystkim radosnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy. W dobie epidemii tak bardzo potrzeba nam spokoju czego życzmy sobie nawzajem.
Wesołego Alleluja!
kronikarz_osp dnia 11 kwiecień 2020 16:19 · 0 Komentarzy · 377 Czytań · Drukuj
Pożar traw
7 kwietnia w godzinach popołudniowych uczestniczyliśmy w akcji gaszenia pożaru nieużytków w miejscowości Zawada Uszewska.

Zadysponowane środki:
OSP Zawada Uszewska - 6 osobowa obsada - samochód GBA
OSP Biesiadki
kronikarz_osp dnia 08 kwiecień 2020 18:21 · 0 Komentarzy · 290 Czytań · Drukuj
PROŚBA O POMOC W WALCE Z KORONAWIRUSEM
W tym ciężkim dla wszystkich okresie kierujemy prośbę do wszystkich ludzi dobrej woli o wsparcie naszej inicjatywy i datki na rzecz naszego szpitala w Brzesku. Od zawsze byliśmy narodem, który potrafił zjednoczyć się w trudnych chwilach. Taki moment nadszedł i teraz, dlatego musimy połączyć siły, aby wspólnie zwalczyć wirusa, który szaleje nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. W pojedynkę nie zdziałamy nic, dlatego tak ważna jest społeczna odpowiedzialność i wrażliwość na drugiego człowieka. Uzyskane środki zostaną przekazane przez naszych strażaków na zakup najpotrzebniejszego sprzętu, środków dezynfekujących, maseczek itp., których zaczyna drastycznie brakować. Nie zostańmy obojętni! Nawet małe kwoty mogą wiele zdziałać, dlatego jeszcze raz prosimy o wsparcie.

A poniżej apel Dyrekcji Szpitala Powiatowego w Brzesku w tej sprawie:
Dyrekcja Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Brzesku zwraca się z uprzejmą prośbą o wsparcie finansowe lub rzeczowe, które w związku z zagrożeniem epidemiologicznym koronawirusem zostanie przeznaczone na cele statutowe – związane z udzielaniem świadczeń zdrowotnych.

W obecnej sytuacji epidemicznej apelujemy do osób, firm oraz instytucji o pomoc finansową i rzeczową. To, co w normalnych warunkach jest zapasem na wiele dni czy tygodni, obecnie w każdym momencie może okazać się niewystarczające.

Aktualne potrzeby dotyczą nie tylko środków ochrony osobistej personelu medycznego tj. masek chirurgicznych jednorazowych, masek FFP2, FFP3, fartuchów i kombinezonów barierowych, gogli, przyłbic, osłon głowy, osłon chirurgicznych na buty, środków dezynfekcyjnych, ale również aparatury medycznej służącej do leczenia i monitorowania parametrów życiowych – kardiomonitory, respiratory, pulsoksymetry, materace p/odleżynowe, urządzenia do wysokoprzepływowej tlenoterapii.

Ze względu na zakaz odwiedzin w szpitalu, potrzebne są również produkty, które w normalnej sytuacji przyniosłyby rodziny pacjentów – m.in. środki higieny osobistej, małe wody butelkowane itp.W przypadku przekazywania darowizny rzeczowej przy przyjęciu będzie sporządzony Protokół Przekazania. Szczegółowe informacje można uzyskać w Sekretariacie Dyrektora SP ZOZ w Brzesku – tel. 14 66 21 425 lub e-mailowo: szpital@spzoz-brzesko.pl

Z góry serdecznie dziękujemy za okazane zrozumienie i pomoc. Jeżeli zechcieliby Państwo uzyskać dodatkowe informacje prosimy o kontakt z druhami OSP Zawada Uszewska mejlowo: ospzawadauszewska@gmail.com, telefonicznie 146869113, 517371058, lub przez profil facebookowy.

DZIĘKUJEMY ZA OKAZANE WSPARCIE!

kronikarz_osp dnia 21 marzec 2020 15:16 · 0 Komentarzy · 287 Czytań · Drukuj
Walne Zebranie Sprawozdawcze za rok 2019
Dnia 04.01.2020r. W Domu Ludowym w Zawadzie Uszewskiej odbyło się zebranie walne podsumowujące rok sprawozdawczy 2019, na które przybyło 28 druhów. Prezes OSP druh Kamil Pawełek otworzył zebranie i został wybrany jego przewodniczącym. Ponadto wybrano także protokolanta, którym został druh Marcin Pawlik. Prezes OSP przywitał zaproszonych gości wśród których znaleźli się: Wójt Gminy Gnojnik Pan Sławomir Paterek, Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego druh Marian Zalewski, Prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP druh Wojciech Rzepa, Komendant Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP druh Kazimierz Święch, Członek Rady Gminy Gnojnik Pani Barbara Pawełek oraz członek Rady Powiatu Pan Paweł Pabian. Po przedstawieniu porządku zebrania, przystąpiono do sprawozdania z działalności jednostki w 2019 roku. Ubiegły rok był jednym z bardziej pracowitych zarówno pod względem wyjazdów do akcji jak i starań o lepsze wyposażenie jednostki. Największym przedsięwzięciem były starania o zakup nowszego, średniego samochodu bojowego, który zastąpiłby ponad 40-letniego Mercedesa. Zabiegi strażaków opłaciły się i w listopadzie udało się przyprowadzić samochód marki MAN z 2006 roku. Stało się to możliwe dzięki dotacji z UG, WFOŚiGW, PZU, oraz hojności pana P. Czyżyckiego – właściciela stacji paliw LOTOS. Samochód wyposażony jest m.in. w napęd 4x4, hak holowniczy, wciągarkę o udźwigu 7500kg, pneumatyczny maszt oświetleniowy, zbiornik na wodę 2500l oraz zbiornik na środek pianotwórczy 300l. Pojazd posiada także sześciobiegową skrzynię biegów, tylne koła bliźniacze, sygnały pneumatyczne czy lampy robocze LED oświetlające miejsce pracy ratowników.
Ponadto w 2019 roku dzięki dofinansowaniu z MSWiA oraz wykorzystaniu środków własnych jednostki zakupiono sprzęt za kwotę ponad 3000zł. Jest to m.in. dwa węże tłoczne W-52, sześć par rękawic technicznych, stojak hydrantowy, para butów strażackich Brandbull, dwie lampy ostrzegawcze, walizka z sześcioma flarami ostrzegawczymi, dwie taśmy ostrzegawcze z napisem STRAŻ oraz maszt oświetleniowy LED. Oprócz tego dzięki dofinansowaniu firm ubezpieczeniowych udało się zakupić jeden mundur galowy wraz z koszulą oraz czapką rogatywką. Ze środków gminnych zakupiono także nowy maszt flagowy, który strażacy samodzielnie zamontowali przed Domem Ludowym, zaś ze środków własnych dokonano modernizacji bramy garażowej w remizie, aby samochód MAN mógł tam bezpiecznie parkować. Strażacy otrzymali też dotację 5000+, która została przeznaczona na renowację pierwszego sztandaru jednostki, tak, aby mógł pięknie się prezentować zwłaszcza, że zbliża się 100-lecie powstania OSP.
Cały zakupiony sprzęt, jak i nowszy samochód pozwoli na sprawniejsze i szybsze udzielenie pomocy osobom poszkodowanym, a jednocześnie zapewni wyższy poziom bezpieczeństwa strażaków biorących udział w różnego rodzaju akcjach. W 2019r. strażacy wyjeżdżali 15 razy do różnego rodzaju zdarzeń m.in. kilkukrotnie do zerwanych dachów po przejściu nawałnicy nad naszym regionem, do wypadku na drodze nr 75, pożaru sadzy w kominie czy też brali udział w poszukiwaniach zaginionej osoby.
Oprócz działalności stricte bojowej, strażacy angażowali się także np. w sferę kulturalną czy społeczną. Uczestniczyli w jubileuszach powstania jednostek OSP Uszew oraz OSP Lewniowa, w Regionalnym Spotkaniu Opłatkowym organizowanym w Tarnowie, podczas świąt Wielkiej Nocy trzymając straż przy Grobie Pańskim czy podczas Bożego Ciała uczestnicząc w procesji. Zorganizowano także trzy bramy weselne dla druhów Damiana, Rafała oraz Adriana. Ponadto delegacja strażaków z OSP Zawada Uszewska wzięła udział także w obchodach 101 rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę, które były organizowane w Uszwi, gdzie odbył się krótki apel oraz wszyscy odśpiewali hymn Polski. W grudniu zaś uczestniczyli w uroczystym rozświetleniu choinki oraz krótkich jasełkach wykonanych przez dzieci z naszej wsi.
Nie można nie wspomnieć także o zmaganiach sportowych strażaków. Drużyna seniorów wywalczyła na Gminnych Zawodach Sportowo-Pożarniczych I miejsce uzyskując wynik 121,43 i tym samym uzyskała awans do udziału w zawodach powiatowych. Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze również odbyły się w 2019 roku na stadionie sportowym w Czchowie. Niestety tym razem szczęście nie dopisało strażakom, gdyż zajęli oni ostatnie miejsce.
Wśród inicjatyw społecznych, w których uczestniczyli strażacy była akcja „Szlachetnej Paczki”. Wzięli w niej udział prawie wszyscy druhowie, którzy zaangażowali się zarówno w zbiórkę pieniędzy na zakup najważniejszych rzeczy dla potrzebującej rodziny, jak i następnie w pakowanie ich oraz dowóz w miejsce zbiórki w Bochni.
Po przedstawieniu działalności OSP w 2019 roku, przyszedł czas na sprawozdanie finansowe, które przedstawił Skarbnik OSP druh Marcin Pawełek oraz sprawozdanie Komisji Rewizyjnej odczytane przez druha Józefa Ciurę. Za cały okres sprawozdawczy, w każdym aspekcie, Zarząd jednostki otrzymał jednogłośne absolutorium.
Podczas zebrania przedstawiony został także plan działalności na rok bieżący 2020. Otóż planowany jest zakup dużej figury św. Floriana na pamiątkę 100-lecia powstania straży w Zawadzie Uszewskiej oraz kolejny sprzęt bojowy, aby cały czas podnosić poziom wyposażenia jednostki i lepiej służyć ludziom. W planie jest zakup m.in. zbiornika wodnego 13000 litrów potrzebnego w razie dużych pożarów np. lasów, 200 litrów środka pianotwórczego, kopacz, kliny pod koła, linka holownicza i inny niezbędny sprzęt oraz co najmniej dwa komplety ubrania specjalnego, hełmy oraz buty strażackie. Dobry sprzęt musi być obsługiwany przez przeszkolonych druhów, dlatego też w planie jest przeszkolić w PSP w Brzesku kolejnych strażaków m.in. w zakresie ratownictwa technicznego, KPP, działań przeciwpowodziowych, kierowców konserwatorów, oraz Dowódców OSP. Ważnym zadaniem na początek nowego roku to także kwestia sprzedaży wysłużonego samochodu GBA marki Mercedes.
Ponadto co do aspektów społeczno-kulturalnych, kontynuowana będzie akcja Szlachetnej Paczki, udział w Zawodach Sportowo-Pożarniczych, Spotkaniu Opłatkowym Strażaków, zaś początek współpracy nawiązany zostanie z DKMS, a także z opiekunami WTZ w Zawadzie Uszewskiej w celu przeprowadzenia pogadanek z podopiecznymi w zakresie bezpieczeństwa.
Podczas spotkania przyjęto nowego członka straży Pana Wojciecha Kozioła, zaś z członkostwa w OSP zrezygnował druh Sebastian Robak. Na koniec miała miejsce dyskusja m.in. na temat obiecanego zwrotu części dotacji do Urzędu Gminy Gnojnik jaka była przekazana jednostce na zakup samochodu bojowego. Strażacy, w ratach będą oddawać mniejsze kwoty na rzecz UG, aby ostatecznie kwota przekazana przez gminę na rzecz jednostki nie była wyższa niż 30% całkowitej wartości samochodu.
Zebranie zakończono przyjęciem odpowiednich uchwał w zakresie poruszanych wątków oraz małym poczęstunkiem dla zebranych gości oraz strażaków.
kronikarz_osp dnia 08 styczeń 2020 12:08 · 0 Komentarzy · 379 Czytań · Drukuj
Podsumowanie akcji w 2019r.
Nasza jednostka w roku 2019 brała udział w piętnastu akcjach ratowniczych.

Pożary: 1
Miejscowe zagrożenia: 13
Wypadki i kolizje drogowe: 1
Fałszywe alarmy: 0
kronikarz_osp dnia 28 grudzień 2019 09:58 · 0 Komentarzy · 305 Czytań · Drukuj
Wesołych Świąt!

Życzenia zdrowych, spokojnych Świąt Bożego Narodzenia, pełnych nadziei, miłości i spokoju, wspaniałych chwil w nadchodzącym 2020 roku, aby Nowy Rok był jeszcze lepszy i obfitował w sukcesy osobiste jak i zawodowe - tego z całego serca wszystkim mieszkańcom, sympatykom straży, naszym sponsorom, a także sobie nawzajem i naszym rodzinom życzą strażacy z OSP Zawada Uszewska.
Wesołych Świąt!
kronikarz_osp dnia 24 grudzień 2019 10:01 · 0 Komentarzy · 314 Czytań · Drukuj
Opłatek Strażacki w Tarnowie
22 grudnia 2019r. reprezentacja naszej jednostki wzięła dzisiaj udział w kolejnym Spotkaniu Opłatkowym Strażaków Ziemi Tarnowskiej, które odbyło się w auli im. Wiesława Wody Urzędu Marszałkowskiego w Tarnowie. Po rocznej przerwie cała sala była wypełniona po brzegi. Wśród zebranych byli zarówno druhowie z Ochotniczych Straży Pożarnych jak i z Państwowych Straży Pożarnych, dzieci oraz młodzież, starostowie, prezydenci miast, burmistrzowie, a wszystkim przewodniczył biskup tarnowski ks. Andrzej Jeż. Spotkanie było idealną okazją do złożenia sobie wzajemnych życzeń oraz połamania się opłatkiem.

Zapraszamy do oglądania fotoreportażu z tego strażackiego wydarzenia w naszej GALERII.
kronikarz_osp dnia 23 grudzień 2019 17:04 · 0 Komentarzy · 305 Czytań · Drukuj
Akcja 21/12
21.12.2019r. o godzinie 18:36 zostaliśmy zadysponowani przez SK KP PSP w Brzesku do akcji w miejscowości Zawada Uszewska. Po przybyciu na miejsce okazało się, że w związku z wypadkiem jaki miał miejsce kilka godzin wcześniej na drodze krajowej nr 75 został wprowadzony objazd przez miejscowość Uszew. W tym czasie wszystkie samochody, autobusy i inne pojazdy były kierowane na tę właśnie drogę gminną. Wówczas najprawdopodobniej jedna z ciężarówek jadąca objazdem chciała umożliwić przejazd pojazdom z przeciwnej strony i tym samym wyjechała na chodnik i na odcinku ok. 1km uszkodziła pokrywy studzienek kanalizacyjnych wbudowane w chodnik. Celem strażaków było ich odpowiednie zabezpieczenie, aby przechodnie mogli bezpiecznie korzystać z chodnika.
Strażacy, w obsadzie 5 druhów wrócili do koszar o godzinie 19:44.
kronikarz_osp dnia 22 grudzień 2019 19:21 · 0 Komentarzy · 308 Czytań · Drukuj
"Szlachetna Paczka" w naszej jednostce

Święta Bożego Narodzenia to czas kiedy wszyscy szukają pokoju, miłości, wolniejszego tempa codziennego życia. To także czas spotkań z bliskimi, ale również czas, w którym czujemy się bardziej odpowiedzialni za siebie nawzajem i za drugiego człowieka, zwłaszcza tego, znajdującego się w potrzebie. Z tego też powodu strażacy z OSP Zawada Uszewska wzięli udział w XIX edycji Szlachetnej Paczki, aby w ten sposób pomóc jednej z wielu rodzin, która z powodu czy biedy czy braku zdrowia i odpowiednich funduszy nie może sobie pozwolić na zaspokojenie nawet tych najważniejszych potrzeb. Szlachetna Paczka to konkretna pomoc będąca odpowiedzią na konkretne potrzeby rodziny, dlatego jest w stanie faktycznie zmienić trudną sytuację takich osób. My jako darczyńcy wiedzieliśmy dokładnie czego potrzebuje rodzina i postaraliśmy się, aby te potrzeby zostały spełnione.
W całą akcję zaangażowali się prawie wszyscy druhowie z naszej jednostki - zarówno w zbiórkę funduszy na zakup najpotrzebniejszych rzeczy jak i potem w pakowanie paczek oraz dowóz ich w miejsce zbiórki w Bochni. Wierzymy, że taka społeczna współpraca da nadzieję i szansę na szczęśliwsze święta dla rodziny, która otrzyma od nas paczkę i choć na chwilę pojawi się uśmiech na twarzy obdarowanych.


kronikarz_osp dnia 10 grudzień 2019 18:22 · 0 Komentarzy · 354 Czytań · Drukuj
Strona 4 z 19 < 1 2 3 4 5 6 7 > >>
UWAGA!
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 10
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: wasio
●Shoutbox●
ReklamaZałóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie