Cześć i chwała Bohaterom - pamiątka 100-lecia Bitwy Warszawskiej
Dodane przez kronikarz_osp dnia 15 sierpień 2020 14:15

15 sierpnia o godzinie 11:00 w kościele parafialnym w Uszwi odbyła się uroczysta suma w intencji Ojczyzny, którą sprawował proboszcz naszej parafii ks. Krzysztof Tworzydło. W Mszy św. wzięły udział tłumy wiernych oraz poczty sztandarowe: OSP Zawada Uszewska, OSP Uszew, sztandar ze Szkoły Podstawowej w Uszwi oraz delegacja Akcji Katolickiej.
15 sierpnia to dzień ważny dla Polaków z kilku względów. Po pierwsze przypada wtedy wspomnienie Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Jest to ważna data także z punktu widzenia historycznego. Przypada wtedy nie tylko święto Wojska Polskiego, ale także wspomnienie Cudu nad Wisłą - Bitwy Warszawskiej, jaka miała miejsce w 1920 roku, kiedy to Polacy poprzez swoją waleczność i zwycięstwo nad Armią Czerwoną uchronili całą Europę Zachodnią przed rewolucją bolszewicką. W tak ważnym dniu nie mogło zabraknąć i w naszej małej Ojczyźnie wspomnienia wszystkich wydarzeń i bohaterów tamtego okresu, aby w ten sposób oddać im cześć oraz szacunek i tym samym przekazać wiedzę o ich czynach młodemu pokoleniu.

Po zakończeniu Mszy św. poczty sztandarowe wraz z mieszkańcami przemaszerowali pod Dom Strażaka w Uszwi, gdzie odbył się uroczysty apel z okazji 100-lecia Bitwy Warszawskiej. Wspomnienie tego dnia rozpoczęto od odśpiewania Hymnu Narodowego. Następnie sołtys wsi Uszew odczytał krótki referat dotyczący życia podporucznika Jana Zydronia - naszego bohatera narodowego. Nie zabrakło także złożenia kwiatów pod obeliskiem upamiętniającym 100-lecie odzyskania niepodległości oraz wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych.

Cześć i Chwała Bohaterom!!


Kilka zdjęć z tego wydarzenia można obejrzeć w naszej GALERII.