Hide/Show Panels Hide/Show Panels
Nawigacja
Aktualności
Księga Gości
Galeria
Historia OSP
Nasi Druhowie
1% dla naszej jednostki
Linki
Osiągnięcia
Akcje
Modlitwa Strażaka
Kontakt z OSP
Podziękowania
Szukaj
Kalendarz na rok 2021


Witamy
Uroczystości pogrzebowe śp. druha Ryszarda Zycha

To był smutny dzień dla wszystkich strażaków z OSP Zawada Uszewska, gdyż dzisiaj, 18 listopada pożegnaliśmy druha Ryszarda Zycha. Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 13:00 różańcem za duszę zmarłego w kościele parafialnym pw. św. Floriana w Uszwi. Strażacy wystawili także wartę honorową przy urnie zmarłego. Następnie o 13:30 rozpoczęła się msza św. żałobna odprawiona przez wikariusza ks. Piotra Gwoździa. W pożegnaniu uczestniczył poczet sztandarowy OSP Zawada Uszewska wraz z delegacją strażaków, którzy nieśli czapkę rogatywkę oraz odznaczenia jakimi był uhonorowany ś.p. Ryszard przez lata swojej służby w jednostce. Przybył także Komendant Gminny ZOSP RP w Gnojniku druh Kazimierz Święch. Po mszy świętej kondukt pogrzebowy prowadzony przez wóz strażacki przemaszerował na cmentarz, gdzie odprawiona została ostatnia część ceremonii, następnie w asyście sygnału wozu strażackiego urnę złożono do grobu. Na cmentarzu, ostatnie pożegnanie ś.p. druha Ryszarda odczytał jeden z naszych druhów:


Czcigodny Księże, pogrążona w smutku Rodzino, druhowie Strażacy oraz zebrani wierni.
Granica życia i śmieci towarzyszy nam od zawsze, ale jej przekroczenie jest zawsze zbyt szybkie. Również ta śmierć jest dla nas wszystkich wielkim zaskoczeniem. Wszyscy z głębokim żalem, smutkiem i bólem serca przyjęliśmy wiadomość o odejściu na wieczny spoczynek członka OSP Zawada Uszewska - druha Ryszarda Zycha. Choć ta chwila rozstania dla nas ludzi jest bolesna, to wiara katolicka wyraźnie mówi nam, że po doczesnym życiu udajemy się do lepszego świata, gdzie nie ma trosk, nie ma bólu i panuje wieczna radość. Tam gdzie z pewnością teraz jest śp. Ryszard. Wierzymy, że spotkamy się z nim w miejscu, które przygotował nam wszystkim nasz stwórca - Bóg Ojciec.
Dzisiaj przyszliśmy, by swoją obecnością podziękować śp. Ryszardowi za trudy i wysiłki w służbie pożarniczej, ale i tej zwykłej społecznej i ludzkiej. Pomimo ciężkich czasów związanych z pandemią, stawiliśmy się tu dziś, aby oddać mu ostatnią posługę, na którą w pełni zasłużył.
Śp. Ryszard był strażakiem od ponad 50 lat. Od samego początku angażował się w życie jednostki i gdy tylko mógł, podpowiadał, wspierał i pomagał. Mocno udzielał się m.in. w pracach przy budowie Domu Ludowego w Zawadzie Uszewskiej. Cieszył się z każdego sukcesu zawadzkich strażaków. Od ponad 10 lat pełnił funkcję Sekretarza OSP, a w ostatniej kadencji był także Przewodniczącym Komisji Rewizyjnej. Nigdy nie opuścił żadnego walnego zebrania strażackiego. Nawet w poprzednim roku, gdy choroba dawała mu się już mocno we znaki przybył na zebranie, aby spełnić swój strażacki obowiązek i dać tym samym przykład innym. Za pracę na rzecz jednostki i za służbę bliźniemu otrzymał Odznakę Strażak Wzorowy oraz Brązowy, Srebrny i Złoty Medal za Zasługi dla Pożarnictwa. Cieszył się dużym zaufaniem czego dowodem jest także pełnienie przez kilka lat funkcji Prezesa Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Gnojniku.
Życie śp. Ryszarda Zycha to oprócz działalności w Ochotniczej Straży Pożarnej także działalność społeczna. Przez wiele lat pełnił funkcję sołtysa wsi Zawada Uszewska dbając o rozwój wsi i angażując się w codzienne sprawy mieszkańców. Dał się poznać jako prosty, życzliwy człowiek, skromny i pogodny. Takim właśnie go zapamiętamy.

Druhu Ryszardzie - Ufamy, że w niebie – św. Florian patron strażaków, salutuje na Twoje powitanie, a Chrystus pochyla sztandar Zmartwychwstania, że idziesz na Jego służbę. Spoczywaj w pokoju! Cześć Twojej Pamięci!

kronikarz_osp dnia 18 listopad 2020 16:21 · 0 Komentarzy · 165 Czytań · Drukuj
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
UWAGA!
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 10
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: wasio
●Shoutbox●
ReklamaZałóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie